W sieci pojawił się nowy wywiad z Davidem Heymanem, który jest głównym producentem filmów o Harrym Potterze. W wywiadzie tym, David opowiada nam jak zaczęła się jego przygoda z Harrym i jak wpłynęła na jego życie.
Heyman założył skromne biuro nad sklepem muzycznym w Londynie gdzie kolega miał przypadkiem okazję przeczytać recenzję jeszcze nie opublikowanej powieści pt, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (jego brytyjski tytuł) i poprosił o jego gratisowy egzemplarz w 1997. Wtedy, jako "niski priorytet" znalazł się na półce przy spodzie biblioteczki.
"Wtedy moja sekretarka, która przeglądała różne artykuły, które miała przeczytać, przypomniała sobie o tej dobrej recenzji, zabrała książkę do domu, i przyniosła ją na nasze zebranie. Powiedziałem 'Zły tytuł. O czym to jest? 'a ona powiedziała' to opowieść o 11-letnim chłopcu, który trafia do szkoły dla czarodziejów. 'Pomyślałem, że to jest świetny pomysł, więc przeczytałem tę książkę i zakochałem się w niej."
"Nie miałem pojęcia, że książki o Potterze staną się międzynarodowym fenomenem" ciągnie Heyman "ale pokochałem głos autora, oraz to, że książka nie mówiła z wyższością do dzieci i potrafiła mnie rozśmieszyć. Podobało mi się to, ponieważ sam chodziłem do szkoły, która przypomniała mi Hogwart. My wszyscy mamy takich przyjaciół jak Harry' [hiperpilną] przyjaciółkę, Hermionę Granger, i dobrego kumpla Rona Weasleya. Książka opowiadała o lojalności, przyjaźni, odwadze i zaufaniu, które to wartości są dla mnie bardzo ważne. I to była historia outsidera, sieroty, Harry'ego, który musi przezwyciężać przeciwności losu.
David wspomina także dzień, w którym znalazł odtwórcę roli Harry'ego Pottera Daniela Radcliffe'a:
"Uważam siebie za obrońcę książek Jo" powiedział. Heyman, co więcej, walnie przyczynił się do wybirania Daniela Radcliffe'a do roli Harry'ego Pottera, po przesłuchiwaniu setki chłopców do pierwszego filmu. "Spotkałem Dana, podczas gdy obaj byliśmy na jakimś przedstawieniu w teatrze, i on tak mi się spodobał do roli Harry'ego, że nawet nie obejrzałem tej sztuki" przypomniał sobie.
Producent odnajduje także nawiązania wydarzeń z Zakonu Feniksa, do czasów drugiej wojny światowej.
"W filmie da się wyczuć echo drugiej wojny światowej" powiedział. "Voldemort i jego zwolennicy mają obsesję na punkcie zachowania czystości krwi; oni nie są nazistami, ale oni przypominają politykę i postawy nazistowskich Niemiec. I estetycznie -- pomimo że to jest stereotyp -- [śmierciożerca] Lucjusz Malfoy i jego rodzina są jasnowłosi, czyli tacy jak hitlerowski ideał typowego Aryjczyka."
Wywiad w całości, w j. angielskim dostępny pod tym linkiem!
potterxdnia 12/09/2008 17:09 fajny wywiad pretlumaczyłem go z jeżzyka angielskiego na jakiejś stronie .
Chciaż jestem potteromaniakiem to nie do tego stopnia żeby kochać harego pottera [książkę oczywiście] ale news mnie zaciekawił bardziej niż inne newsy
Kerlednia 12/09/2008 21:47 Tak, to rzeczywiście jest fajne, jak słyszy się (lub czyta xD), że dorośli też potrafią pokochać te książki, wcale się im nie dziwie^^.
David Heyman jest dobrym producentem i należała mu się ta rola, chociażby po to, aby mógł sobie powiedzieć, że zrobił coś dla tej książki.
Lavenda13dnia 13/09/2008 15:28 Super, no, ale nie wiedziałam, że Dana znalazł w teatrze dobrze, że David poszedł wtedy na ten spektal. Ma również rację, mówiąc:
(...)ale pokochałem głos autora, oraz to, że książka nie mówiła z wyższością do dzieci i potrafiła mnie rozśmieszyć(...) ma w tym całkowitą rację wogóle uważam, że Harry Potter jest najlepszą książką jaką dotąd przeczytałam
Venlydnia 14/09/2008 11:32 Danielharry - no niestety, jest ich dużo. Przykładem sa rodzice 'potterowych' dzieci, ktrórzy w większości uważają to za chłam. Tak samo Watykan. Potter ma wielu przeciwników, ale ma jeden niezbity, pozytywny argument - dzięki niemu cały świat, a właściwie młodzież, u której 'w dobie komputerów sztuka czytania zanika', zaczęły czytać. I to hurtowo! (;
MagdaPotterdnia 15/09/2008 20:36 śwetny wywida na temat Potter powinni się wypowiadać tylko i wyłącznie Ci, którzy go przeczytali, a nie jakieś dowmny z TRWAM i nie widomo czego jeszsze... on ma rację." Książka opowiadała o lojalności, przyjaźni, odwadze i zaufaniu..." a nie o szatanie i głupich magicznych sztuczkach jak sądzi reszta.
Tibia, Porady prawne, Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu, Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Książe Półkrwi
Emma Watson - Hermiona Granger, Rupert Grint - Ron Weasley, Gary Oldman - Syriusz Black, Alan Rickman - Snape, Daniel Radcliffe - Harry Potter