
Pokój Życzeń w serii
O istnieniu Pokoju Życzeń dowiadujemy się w tomie "Harry Potter i Czara Ognia", gdy Harry, w trakcie Balu Bożonarodzeniowego, słyszy rozmowę Albusa Dumbledore'a z Igorem Karkarowem. Dyrektor Hogwartu opowiada wtedy o odkryciu, którego dokonał w nocy, kiedy to usilnie potrzebował skorzystać z toalety. Pokój Życzeń przybrał dla niego formę pomieszczenia wypełnionego nocnikami. Pomimo prób ponownego odnalezienia komnaty, wysiłki dyrektora spełzły na niczym, gdyż nie znał on zasad jej funkcjonowania.
Pokój Życzeń stał się kluczowym miejscem dla fabuły piątego tomu serii przygód Harry'ego Pottera. Po utworzeniu Gwardii Dumbledore'a, grupa potrzebowała miejsca, w którym mogłyby odbywać się jej spotkania. Potter zapytał Zgredka, który niedawno rozpoczął pracę w zamku, czy nie zna miejsca, gdzie GD mogłoby bezpiecznie i w ukryciu uczyć się Obrony Przed Czarną Magią. Skrzat wiedział o istnieniu idealnego miejsca, którym był właśnie Pokój Życzeń, czy też jak nazywały go skrzaty, Pokój Przychodź-Wychodź. Zgredek opowiedział Harry'emu, że użył go, by wyleczyć zatrucie Mrużki, która zatruła się Piwem Kremowym, a także o tym, że Filch znalazł tam zapas dodatkowych środków do czyszczenia.

W trakcie pierwszego spotkania Gwardii Dumbledore'a, Fred i George Weasley zauważyli, że pewnego razu Pokój przybrał dla nich formę schowka na miotły, kiedy musieli ukryć się przed znienawidzonym Woźnym. W trakcie użytkowania Pokoju Życzeń przez GD, zamienił się on w obszerne pomieszczenie, oświetlone migotliwymi pochodniami. Na drewnianych szafkach, stojących wzdłuż ścian, znajdowały się książki zawierające zaklęcia obronne takie jakie: "Kompendium popularnych zaklęć i przeciwzaklęć", "Jak przechytrzyć czarnoksiężnika", "Podręcznik magicznej samoobrony", czy "Uroki dla zauroczonych". Na końcu Pokoju leżało także kilka magicznych instrumentów, w tym fałszoskopy, czujniki tajności i wielki, popękany monitor wrogów.
Tuż przed Bożym Narodzeniem Zgredek przyozdobił Pokój masą złotych bombek, na których widniała twarz Pottera oraz napis "WESOŁYCH I HARRYCH ŚWIĄT!".
Na szóstym roku nauki z Pokoju Życzeń korzystał intensywnie Draco Malfoy, który o jego istnieniu dowiedział się od Dolores Umbridge, gdy był członkiem Brygady Inkwizycyjnej. Chłopak naprawiał w nim przeniesioną z korytarza Szafkę Zniknięć, która miała umożliwić Śmierciożercom dostanie się do zamku, by ci mogli wesprzeć Malfoya w próbie zabicia Albusa Dumbledore'a. Podczas gdy Draco pracował w Pokoju, na korytarzu strzegli go na zmianę Crabbe i Goyle zamieni w dziewczynki, by nikt nie nabrał podejrzeń. Kiedy ktoś pojawiał się na korytarzu, przemienieni za pomocą Eliksiru Wielosokowego Ślizgoni, upuszczali na podłogę hałaśliwe przedmioty, by dać znać Malfoyowi, że nie powinien opuszczać Pokoju. Harry przejrzał ich plan, gdy zauważył, że Draco znika z mapy Huncwotów, co wskazuje na to, że Pokój jest nienanoszalny. Następnie próbował dostać się do wnętrza magicznego pomieszczenia, jednak nie mógł tego zrobić, gdyż nie wiedział, jaką formę przybierał Pokój na życzenie Dracona.
Potter dostał się jednak do Pokoju, kiedy chciał ukryć w nim podręcznik Księcia Półkrwi. Chłopak odkrył, że jest on jednym z wielu innych uczniów, którzy wykorzystali Pokój Życzeń do ukrycia różnego rodzaju przedmiotów. Pokój przybrał wtedy formę ogromnego pomieszczenia wypełnionego stosami przedmiotów. Harry włożył podręcznik do szafki, na której stało popiersie mężczyzny z włożonym na głowę diademem.
Jakiś czas później, chłopak natknął się na profesor Trelawney, która chciała ukryć w Pokoju Życzeń butelki po sherry, jednak została z niego wyrzucona przez Draco Malfoya. Ślizgonowi udało się wtedy dokonać naprawy Szafki Zniknięć, poprzez którą do Hogwartu tej nocy dostali się poplecznicy Voldemorta.
Z ostatniego tomu serii dowiadujemy się, że Pokój Życzeń służył wtedy jako schronienie uczniom, którzy okazywali nieposłuszeństwo rodzeństwu Carrowów. Odkryli oni, że Pokój dostosowuje się do ich potrzeb, dlatego też zażyczyli sobie, by nie mogli do niego wejść sprzymierzeńcy Amycusa i Alecto. Ponadto w pomieszczeniu pojawiły się łóżka, łazienka oraz inne potrzebne im przedmioty. Jedyną potrzebą jakiej bezpośrednio nie mógł zaspokoić Pokój było jedzenie, które jest jednym z pięciu wyjątków od Elementarnego Prawa Gampa. Pokój Życzeń pośrednio zapewnił uczniom pożywienie poprzez tajne przejście, łączące Pokój z Gospodą Pod Świńskim Łbem. Tą samą drogą do Hogwartu dostali się Harry Potter, Ron Weasley oraz Hermiona Granger, a także członkowie Zakonu Feniksa i ich sprzymierzeńcy, którzy wzięli udział w Bitwie o Hogwart.

Kiedy tajne przejście zostało ostatecznie zamknięte, Harry przeobraził Pokój w miejsce, gdzie wszystko jest ukryte, by zdobyć Diadem Roweny Ravenclaw, będący horkruksem Voldemorta. Do Pokoju weszli za nim Draco, Crabbe i Goyle, którzy chcieli oddać Pottera w ręce Czarnego Pana. W wyniku nieroztropności Crabbe'a, który nieumiejętnie rzucił zaklęcie Szatańskiej Pożogi, cała zawartość Pokoju spłonęła, a sam ślizgon zginął w płomieniach.

Pokój Życzeń przed wydarzeniami opisanymi w serii
Ze wspomnień Albusa Dumbledore'a oraz przypuszczeń Harry'ego dowiadujemy się, że Lord Voldemort użył Pokoju Życzeń do ukrycia jednego z horkruksów. Czarny Pan wykorzystał do tego spotkanie z Dumbledorem, podczas którego zapytał go o możliwość objęcia stanowiska nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią.
Ukryte przedmioty
* Diadem Roweny Ravenclaw
* podręcznik Księcia Półkrwi
* Szafka Zniknięć
* zniszczone meble (krzesła, ławki, biurka)
* setki tysięcy książek
* latające katapulty
* zębate frisbee
* butelki oraz flaszki pełne eliksirów
* wypchany troll
* różnego rodzaju elementy garderoby
* stare, latające miotły
Ciekawostki:
* W grze HP i KP Pokój Życzeń znajduje się na szóstym piętrze, a nie siódmym. Jest to prawdopodobnie spowodowane różnicą w sposobie liczenia pięter w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze piętro dla europejczyka to drugie piętro dla Amerykanina.
* Według Pottermore, Albus Dumbledore znalazł lustro Ain Eingarp w Pokoju Życzeń, co stoi w sprzeczności z jego stwierdzeniem w rozmowie z Karkarowem, że natknął się na Pokój po raz pierwszy.
* W pierwszej wersji scenariusza Księcia Półkrwi, Ginny miała powiedzieć, że to Fred i George pokazali jej Pokój Życzeń na pierwszym roku.
* Nie wiadomo, czy Pokój naprawił się po pożarze wywołanym Szatańską Pożogą.
* Do urządzenia Pokoju Życzeń na potrzeby planów trzech ostatnich filmów użyto rekwizytów wykorzystywanych we wcześniejszych częściach.
Źródła: HP Lexicon, seria HP, Pottermore
Bardzo fajnie napisany artykuł. Przede wszystkim zawiera, chyba, wszystkie znane nam informacje o tym niezwykle magicznym miejscu, a więc jest przydatne dla nie do końca wtajemniczonych mugoli
Ładnie dobrane grafiki. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to ten kolor - trochę ciężko się kontrastuje na tle naszej strony i chwilę trwało zanim odczytałam, co jest napisane w tych pokolorowanych częściach.
Ale praca wykonana solidnie, więc leci Wybitny