Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Instagram
Facebook
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

halo, regulamin
02.12.2021 21:19
Ja jestem team książki. Już wysłałam rodzinie listę (zrobioną z małą pomocą kumpla fuer) Wrozka

Praktykant w Ministerstwie Magii
02.12.2021 21:18
Też muszę kupić kuzynowi +/- 20 lat coś do 50 zł. Ostatnio mi doradzono tego kaktusa, co śpiewa Cypisa xD Byłoby spoko, tylko trochę przypał go odpalić przy babci.

halo, regulamin
02.12.2021 21:16
Wait, jak kuzyn pełnoletni i lubi gry (chyba lubi, jak dobrze pamiętam), to polecam dyleman wagonika. Brat z bratową mają i bardzo polecają

halo, regulamin
02.12.2021 21:14
Nie wiem, nie mam kuzynów plus minus w twoim wieku

Ale witowi planuję kupić bluzę Uniwersytetu papieskiemu (jak się zorientuję czy jest możliwe), bo bardzo chciał xD

Selbstverwirklichung
02.12.2021 21:12
co sie kupuje kuzynom (plus minus w moim wieku) na swieta....

Współpraca
Najaktywniejsi

1) Prefix użytkownikaAlette

Posiada 59638 punktów.

2) Prefix użytkownikafuerte

Posiada 56706 punktów.

3) Prefix użytkownikaKatherine_Pierce

Posiada 46736 punktów.

4) Prefix użytkownikaSam Quest

Posiada 44138 punktów.

5) Prefix użytkownikaShanti Black

Posiada 43981 punktów.

6) Prefix użytkownikaania919

Posiada 38369 punktów.

7) Prefix użytkownikaulka_black_potter

Posiada 36638 punktów.

8) Prefix użytkownikalosiek13

Posiada 34114 punktów.

9) Prefix użytkownikaWioletta

Posiada 32797 punktów.

10) Prefix użytkownikabatalion_88

Posiada 31890 punktów.

Zobacz temat
Drukuj temat
Najlepsze płyty lub utwory roku
Prefix użytkownikafuerte
Koniec 2020 roku zbliża się wielkimi krokami. Na stronie mamy wiele tematów z rozmaitymi podsumowaniami, przy czym niekoniecznie z muzycznymi. Przychodzę więc z ratunkiem i zachęcam Was do podzielenia się najlepszymi - Waszym zdaniem - płytami czy utworami tego roku. Wiem, że Spotify robi podsumowania za nas, ale nie zawsze ilość przesłuchań idzie w parze z tym, co zrobiło na nas największe wrażenie.

Zasady są proste - podajcie 3. Wasze ulubione płyty lub utwory roku i krótko uzasadnijcie swój wybór. Może urzekła Was kompozycja, a może melodia przypomina Wam wakacje w Zakopanem w 1997 roku, a może jakiś utwór albo płyta kojarzy Wam się z kimś szczególnym?

PS. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest zapalonym słuchaczem (jak ja) stąd upraszczam sprawę i wychodzę z możliwością wskazania poszczególnych utworów, a nie całych płyt.

---
Zacznę od siebie - kolejność przypadkowa.

ecsmedia.pl/c/home-b-iext58588097.jpg

Hania Rani - "Home"

Druga płyta polskiej kompozytorki i pianistki Hanny Raniszewskiej. Przyznaję, że jestem absolutnie zakochana i zachwycona wszystkim czego Hania Rani się dotknie. Jej kompozycje są bardzo obrazowe, bardzo ruszające moje serduszko i działające na mnie intensywnie na poziomie emocjonalnym. Jest to naprawdę absolutny geniusz, a cieszy też fakt, że ta muzyka w jakimś zakresie przenika trochę do szerszej publiczności i nie jest to taka totalna nisza. "Tennen" wymieniam jako najlepszy utwór na płycie, płakać przy nim to czysta przyjemność.

resources.tidal.com/images/5405af71/1716/4d6d/a7c5/ddb6c950957f/640x640.jpg

Sevdaliza - "Shabrang"

Sevdalizę również kocham miłością nieskończoną. Wszystkie jej płyty są genialne; nie wiem zupełnie jak ona to robi, że trudno znaleźć na ich słabsze kompozycje. "Shabrang" jest z pewnością mniej "bangerska", a bardziej emocjonalna i bardzo poruszająca wewnętrzne struny. "Joanna", "Darkest Hour", "Comet" i mogłabym tak wymieniać i wymieniać właściwie wszystkie utwory z płyty. Piękny głos, dużo emocji, płyta idealna na leniwy, sobotni poranek, kiedy nie można wyjść z łóżka albo wieczór z winem. Bez książki, żeby dobrze się wsłuchać.

media.pitchfork.com/photos/5ef2279b8813ffa92664e466/1:1/w_320/Mordechai_Khruangbin.jpg

Khruangbin - "Mordechai"

To jest, moi drodzy, chillera na całego. Bardzo uspokajająca muzyka, bardzo ładne melodie, można zbudować niesamowity klimat, zwłaszcza, jeśli chce się na kimś zrobić wrażenie... "Time (You and I)", "Father Bird, Mother Bird" - genialne. Trudno mi coś więcej napisać o tej płycie, bo jest po prostu piękna. Szczególnie, jeżeli ktoś lubi gitary, ale też, żeby bujało i żeby można było się zrelaksować. Zdecydowanie na spokojny, zimowy wieczór. Trochę, żeby przypomnieć sobie o leniwym, letnim wieczorze z drinkiem i widokiem na las.

zapodaj.net/images/d147bde5b4314.png

media.giphy.com/media/WS6ABEVwTwWew89CHo/giphy.gif

www.harry-potter.net.pl/images/articles/najzab2020.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najart2020.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/wladrym2020.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najnewsfuer.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/wladcarymowfuer.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najzabawniejfuer.jpg

http://lastfm.pl/user/justyskag
monciakund
Zacznę od tego, że przepiękny temat <3

Na początku lekko spanikowałam, bo ostatnimi czasy słucham głównie staroci, jednakże po chwili zastanowienia znalazłam u siebie tą "nutę nowości". Kolejność całkowicie przypadkowa.

allaboutmusic.pl/wp-content/uploads/2020/07/taylor-swift-folklore-2020-album-cover.jpg

Taylor Swift - folklore

Zupełna niespodzianka od Taylor (zarówno w przenośni jak i w praktyce, bo album został zapowiedziany kilka godzin przed wydaniem), takiej płyty się nikt nie spodziewał. Inna stylistycznie od reszty jej twórczości, więc tym bardziej trafiła prosto do mojego serduszka. Towarzyszyła mi w licznych wakacyjnych wypadach. Patrzenie na pola z okien pociągów i folklore to wspomnienie mojego (późnego) lata.

images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71Xq5L81vFL._SY355_.jpg

Sara Bareilles - more love

Fanką Sary jestem już od dawna, bo od gimnazjum. Miałam takie szczęście, że udało mi się ją osobiście poznać w lutym podczas mojej wizyty w Londynie (byłam na musicalu do którego napisała muzykę i słowa utworów, gościnnie grała również główną rolę), cudowna osoba. Niesamowicie urzeka mnie prostota w jej muzyce, a teksty to jest po prostu mistrzostwo świata. Nie bez powodu znalazła się na pierwszym miejscu w mojej topce wykonawców na spotyfy, ta płyta miała w tym duży wpływ. Polecam bardzo.

m.media-amazon.com/images/I/81BpyaIUEbL._SS500_.jpg

Emily King - Sides

Cudo. Cudo. Cudo. Idealna płyta na wieczorny chill, wyciszenie się po całym dniu czy tło do rozmów. Emily King to zdecydowanie moje odkrycie (przypadkowe) tego roku. kocham ten spokój, tą prostotę - tylko gitarkę i pianino. Jestem zakochana i tyle.
confessionsofasomedaysomebody.files.wordpress.com/2015/01/ga-mer-and-christina-dancing.gif

- - -
The human life is made up of choices. Yes or no. In or out. Up or down. And then there are the choices that matter. Love or hate. To be a hero or to be a coward. To fight or to give in. Live or die.
- - -

31.media.tumblr.com/1ca838daf1b7baf7bf54202eafbe7917/tumblr_mr7lzbBN7k1rv3froo1_500.gif

- - -
Don't let what he wants eclipse what you need. He's very dreamy but he's not the sun, you are.
- - -

66.media.tumblr.com/tumblr_l9mktjSej61qaao9mo1_500.gif

---
Nad przepaścią, tegoż roku
Żyraf masa się w amoku
Rodzi. Pamięć ludzka jest
Zawodna, mimo tego fiest
Tysiące, z tej okazji,
Ku jej chwale od Abchazji
Aż po Nordkapp wspominacie.
"Czyjej chwale?", się spytacie.
Jak to czyjej? Monci* naszej.
Gryfa córce, redakcyjnej
Na tym świecie ambitniejszej
Od niej nie ma. Tu rysunek,
Tam malunek i do tego
Social media. Wizerunek
Hp-neta tam kreuje, ego
Strony reperuje. Szczerze,
Bardzo, bardzo szczerze mówiąc
Człek orkiestra, żywa gwiazda.
Żyj nam wiecznie, twórz i kreuj.
Koniec, basta - taki mus i
Żyraf pasta.

---

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2016awards_pedzel.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021adminnaj.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-adminpieklo.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021wydarzenie2.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/moncia.jpg

Prefix użytkownikaSam Quest
Ja jak Monciak myślałam, że nie ma w mojej kolekcji za bardzo muzy z tego roku, ale jednak jest i to w czołówce utworów, które w tym roku słuchałam. :D

zapodaj.net/images/ddc37c7e51b69.jpg

Krzysztof Zalewski: Zabawa
Lubię Krzysia od jego poprzedniej płyty, a ta podoba mi się jeszcze bardziej. Szczególnie tytułowa Zabawa podbiła moje serce i jest chyba moją ulubioną tego roku. Love

zapodaj.net/images/8b1218985bb44.jpg

Lady Gaga: Chromatica
Gagę też kocham od jej poprzedniej płyty i tutaj, chociaż poszła w inną stronę też sobie lubię włączyć tą płytę. Jak jej słucham czuję się jakbym wróciła do gimnazjum, więc to żenujące i miłe wspomnienia.

zapodaj.net/images/001c88cae583f.jpg

Justin Bieber: Single z drugiej połowy roku
Nie znalazłam nigdzie info o płycie, do której te single są, na pewno nie tych, które wydał, ale uwielbiam Holy, Lonely, Monster, jedna podoba mi się bardziej od drugiej, a wersje Live są jeszcze lepsze niż te studyjne. xD

Na wyróżnienia zasługują Dekalog Spolsky - Mery Spolsky i Fine Line - Harry'ego Stylesa. Byłyby w trójce, ale są z tamtego roku, chociaż w tym roku pojawiły się teledyski xD

Jak widzicie nie jestem zbyt niszowa, ale nie byłabym sobą gdybym była inna. Love
www.harry-potter.net.pl/images/articles/snow-flakehp2020.png

i.imgur.com/W5nsRsW.jpg

i.imgur.com/T8lLRQU.png

Ściana uznania i miłości

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_59/d5.png

Daniel Radclffe to mój crush
Nie kłam, że go nie znasz
Harry'ego Pottera zagrał
niektórych nawet nabrał,
że ma oczy koloru zielonego
a tak naprawdę są niebieskiego
"Tak jak Ron" - woła Ulica
dziewczyna pięknego lica.
Potteromaniak z niej na schwał
i nie jest to żaden wał.

Daniel Radcliffe to mój crush
Wiesz dlaczego jeżeli oczy masz
Z zarostem mu do twarzy
O takim Danie każda Samica marzy.

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_59/3_t2_2.jpg

Oj nana, oj nana
Bardzo kocham Dana

Czy to słońce, czy to deszcz
W moich myślach on wciąż jest
Myślę o nim nieustannie
Nawet gdy się kąpię w wannie

Oj nana, oj nana
Bardzo kocham Dana

Nie wiem jak się to zaczęło
Lecz gdy serce moje drgnęło
Cała byłam zakochana
I tak kocham tego Dana

Oj nana, oj nana
Bardzo kocham Dana

Nigdy o nim nie zapomnę
Nawet jeśli spotkam bombę
Jest to miłość jednostronna
Ale źle to nie wygląda

Oj nana, oj nana
Bardzo kocham Dana

wiersz by Elizabeth_

i.gifer.com/5lP2.gif

media1.giphy.com/media/Cw4JIAsQHweeQ/source.gif

Ściana chwały

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-redaktor.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-materialy.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-prorok.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najkom20202.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/admlen20201.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/wydpro2020.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/adminlenkrico.jpgwww.harry-potter.net.pl/images/articles/wydanieprorokaroku.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/2016awards_najzabawniejszy.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/auor_najlepszego_artykulu.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najlepszy_newsman.png
zapodaj.net/images/5e3ae3d9098f9.jpg

Prefix użytkownikaAlette
To ja też dodam coś od siebie.

Raczej nie śledziłam muzycznych nowości, więc to będą stare kawałki, ale co tam.

images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91DM4nVsKDL._AC_SL1500_.jpg

1. Muzyka z filmu "The greatest showman". Nie wiem jakim cudem mnie to wcześniej ominęło. Film jest okej, ale same piosenki to po prostu sztos. Oczywiście styl typowo musicalowy, ale też nie tandetny. Musieli to komponować bardzo zdolni ludzie.
No i zawsze lubiłam takie wycie do księżyca z pompą.

Ulubione utwory (chociaż dla odmiany słuchałam wszystkich)

This is me
https://youtu.be/...

From now on
https://youtu.be/...

ecsmedia.pl/c/wiedzmin-3-dziki-gon-w-iext52299886.jpg

Kolejne to muzyka z Dzikiego Gonu :D Dopiero w zeszłym roku miałam okazję przejść tę grę i chyba najbardziej doceniłam w niej właśnie oprawę muzyczną. Ma taki niesamowity "swojski" klimat, a jednak jest nietypowa. Dla samej muzyki warto zagrać w tę grę.

Ulubione utwory
https://www.youtu...iyOajnJnTg
https://www.youtu...jc6__Ji94c (to w sumie mniej z płyty, ale sama kołysanka się tam podoba)

upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bb/The_Dirty_Youth_-_Red_Light_Fix_album_cover.jpg
No i taka rockowa papka na koniec, bo zawsze mi jakaś wpadnie w ucho. Nie mam na to uzasadnienie, to po prostu moje gusta. Wszystkie piosenki są do siebie podobne, ale ja po prostu lubię takie darcie :D

Ulubiona piosenka
https://www.youtu...X1wPLjPhlc

bi.im-g.pl/im/5a/b5/18/z25911130V,-Co-mi-Panie-dasz----nowa-wersja-Adama-Sztaby-z-ro.jpg

No i kompletnie poza płytą, ale strasznie mi się wkręcił cover zaaranżowany przez Adama Sztabę z okazji pandemii
https://hej.miele...153416.jpg

Sama piosenka już jest świetna, ale ta aranżacja jest taka z... wow. To nawet fajnie wygląda, a słucha się tego jeszcze lepiej. Słuchałam sporo takich jutubowych hitów, ale tego na razie nic nie przebiło
web.archive.org/web/20170527063436im_/http://i61.tinypic.com/n1qk3n.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najfanfick2020.jpg
www.harry-potter.net.pl/images/articles/najffalette.jpgwww.harry-potter.net.pl/images/articles/fanfick.jpg
www.harry-potter.net.pl/awards/images/awardswinner/autor_najlepszego_fanficka.png
www.harry-potter.net.pl/images/najsympatyczniejszy_uytkownik.png
www.harry-potter.net.pl/images/articles/2016awards_ff.png

66.media.tumblr.com/df7ff26a042721958add2f4d66811db3/tumblr_oc3zx5Nkcc1toyrsho3_1280.jpg

Kazui <3

78.media.tumblr.com/67e397cafbea681870d2cef222f21aa0/tumblr_os4igq7Fwu1s8gfjqo1_500.gif

W zasadzie lepiej tkwić w słodkiej niewiedzy. Umiejętność braku myślenia i brak odczuwania tego braku, w połączeniu z brakiem myślenia o myśleniu i przekonaniem, że się wszystko dobrze przemyślało jest darem, który posiadają tylko wybrani. Im więcej wiesz, tym mniej rozumiesz, więc w zasadzie lepiej nic nie wiedzieć i mieć święty spokój.

Dziękuję Wilenie za cudowny wiersz o moich Rycerzykach <3

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami
Żył sobie Racław z rycerzykami.
Wielu ich tam było, innej maści każdy,
Jednak każdy spośród nich był bardzo odważny,
Choć nie tak jak Racław - mąż najlepszy w świecie,
Rozpalający serce niemal każdej kobiecie,
Lecz kochając jedną, tę spoza Lagary,
Którą owładnęły miłości jego czary
I wyczekuje tylko kiedy się zobaczą...
Ale koniec historii! Nie za to mi płacą.
Wracając do Lagary, żyła tam Liliana,
Która, chociaż nieporadnością owiana
I znana w otoczeniu z niechęci do koni,
Nie bała się prawie dzierżyć w ręku broni.
Gdy tylko nadszedł rozkaz, wskoczyła na konia.
Mając u swego boku Gaję, Aarona,
Fomę i Milana, a przed sobą zadanie,
Ruszyła, nie bacząc, czy coś jej się stanie.
Jednak Racława niestety przy nich nie było,
A szkoda, bo to by się lepiej skończyło.
Zamiast niego, Nadar przewodził tej grupie
I chociaż zdawało się, że ma wszystko w dupie,
Doprowadził ich całych do kapitana,
Nie mającego nic z Narnią wspólnego - Kasjana,
Który miał przy sobie ogiera wspaniałego,
Nawet dla stajennych nieprzyjemnego,
Z piękną grzywą i gracją, jakiej więcej miało
Jedynie zgrabne, Racławowe ciało...

Co było z Aaronem? Z ostrzem w jego dłoni?
I Lilianą? Jak z jej podejściem do koni?
Co z zaciętą Gają? Co z nadętym Milanem?
Potwornym ogierem wraz z jego panem?
Co z Fomą? Jak żyje? I jak jego rany?
Kiedy tego wszystkiego dowiedzieć się mamy?

Gdy tylko na Alette wielka wena spłynie.
Może nigdy, może jutro, może w czarnej godzinie,
Byle, jak to nastąpi, napisała wreszcie
O Racławie i jego kochanej niewieście.

Authors act like they are sorry for killing characters but really they are like this...

33.media.tumblr.com/1c33d4f027d1b0dfece36f03d8cab05f/tumblr_inline_nnkxxyKWKP1sr52q2_500.gif

31.media.tumblr.com/c5f304c7b0c89ee52e80a0a90f79fd7e/tumblr_inline_nnkxz1zV0v1sr52q2_500.gif

33.media.tumblr.com/9c3599c6a8d5caa85da97df2b4273732/tumblr_inline_nnkxz3S5OW1sr52q2_500.gif

Lista ficków, które przeczytałam i polecam

Miniaturki
"Nieszczęśliwa historia" ulki_black_potter
"Czterdzieści pięć" Barloma
"Pierwsza ofiara" Katherine_Pierce
"Przemyślenia" Wileny Romus
Przyjaciołom, których już nie ma Fuerte
"Zazdrość według Hermiony Weasley" Sam Quest
"Glizdogon" Nieoryginalnej
"Las mnie wzywa" Klaudek884
"***" Zirael

Serie
"Trudny wybór" Penelope
"Jako w piekle, tak i na ziemi" Christiny
"Proszę, powiedz moje imię" Only Dream
"Między wierszami" Fuerte

Drabble
"Znalezisko" Ann
"Miłość" Wioletty
"Bogini" ulki_black_potter

Poezja
"Feniks" Wileny Romus
"Na chwałę! Na honor!" Ann
"Zwariował!" Wileny Romus
"Wspaniały i Starożytny Hymn Rodu Black" Ann

38.media.tumblr.com/e7acb5a8e16d00b85b5d13f0579b1044/tumblr_inline_n8vl57qwvD1r1mylc.png

"Niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca. Owe pierwsze obrazy, echa słów, choć wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam przez całe życie i wznoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy później... i nie ważne, ile w tym czasie przeczytaliśmy książek, ile nowych światów odkryliśmy, ile się nauczyliśmy i ile zdążyliśmy zapomnieć... wrócimy." Carlos Ruiz Zafon

49.media.tumblr.com/06faed4d6c3be0fab9fbd74bd1023201/tumblr_mxeds7ekEv1ru0os8o4_500.gif

Oglądam chińskie bajki, czytam romanse a ciasto najbardziej lubię surowe. Pozdrawiam wszystkich, których karmiłam, a szczególnie tych, którzy z tego powodu cierpieli. Lubię gotować dla Gne, której wszystko smakuje i Ciemka, któremu śmierdzą (gotowane!) jajka. Piję herbatę koło kibla z Ang, o miłości rozmawiam z Pene, śpię na podłodze Ulki albo na kolanach Christiny. W moim sercu zawsze jest miejsce dla tych, z którymi obieram ziemniaki.

Pozdrawiam mistrza otwierania zamków Sam i specjalistę od łowienia smerfów Katherine
... a kiełbasa to najbardziej smakuje mi u Pauli love

68.media.tumblr.com/f0cb94d96489a7af17c663e1007e68fd/tumblr_ornxp7GtDG1sccmwvo1_1280.jpg

Prefix użytkownikaMorfinGaunt
Bardzo ciekawy temat! Serce

Absolutnym numerem jeden u mnie jest:

krążek Future Nostalgia od Duy Lipy Heart dance
assets.vogue.com/photos/5e332d1c2331ef0008ee8955/4:3/w_1080,h_810,c_limit/lipa-promo.jpg
https://www.youtu...KY8b6C4pMc
aż 6 utworów z tej płyty mógłbym słuchać non stop: "Don't Start Now", "Physical", "Levitating", "Hallucinate", "Love Again", "Break My Heart" i kilka remixów, które dorzuciła Lipa na drugim krążku. Porządne disco, tyle w temacie.

Na drugim miejscu umieściłbym płytę Królowa Dram od sanah.
ecsmedia.pl/c/krolowa-dram-b-iext65649490.jpg
https://www.youtu...rQW0Pd9EDk
Jej numery może są smutne i niekiedy dobijające, ale ja zawsze znajduję w nich coś pozytywnego. Na pewno ciekawe teksty, dobra melodia, ciekawe teledyski. Pozytywnie mnie zaskoczyła ta płyta.

Na miejscu trzecim już singiel. A było z czego wybierać w tamtym roku. Jednak moje serce skradła ostatnio pani Beatka z utworem Bliżej.
www.rmf.fm/_files/Upload/Images/blizej.jpg
https://www.youtu...6s2BqRzAKs
No nikt, tak jak ona, nie potrafi śpiewać z taką łatwością i gracją w kostiumie z cekinów xD
MorfinGaunt

i.postimg.cc/gkk79Ch8/rowling.png

i.postimg.cc/15GVmCdR/ornamentline.png

Jeśli ktoś ci mówi, że czuje się benowo, albo do bena z takim życiem, to wiedz, że to nie przelewki i trzeba takiej osobie natychmiast pomóc! Bo z Benem nie ma żartów!

i.postimg.cc/15GVmCdR/ornamentline.png

i.postimg.cc/yxJC8bjf/poster.png

zapodaj.net/images/f1efe2ea40db3.png

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Tweet This Yahoo

Przejdź do forum: