Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Instagram
Facebook
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

Niezwyciężony mag
05.10.2022 18:03
Nior jest żoną, czego by nie mówić to duża różnica

Wielki mag
05.10.2022 14:59
A nie żoną?

halo, regulamin
05.10.2022 14:59
Nieoryginalna, a to nie Ty jesteś dziewczyną Antona???

Wielki mag
05.10.2022 14:24
Halo Nieor, czy twój ziom ma w ofercie prawo rzymskie i konstytucyjne? xD

Waldeinsamkeit
05.10.2022 13:58
to moze ja znam dziewczyne antona hehe

Współpraca
Najaktywniejsi

1) Alette

Posiada 59641 punktów.

2) Prefix użytkownikafuerte

Posiada 56965 punktów.

3) Prefix użytkownikaKatherine_Pierce

Posiada 47239 punktów.

4) Prefix użytkownikaSam Quest

Posiada 44578 punktów.

5) Prefix użytkownikaShanti Black

Posiada 43981 punktów.

6) Prefix użytkownikamonciakund

Posiada 42671 punktów.

7) Prefix użytkownikaania919

Posiada 38406 punktów.

8) Prefix użytkownikaulka_black_potter

Posiada 36651 punktów.

9) Prefix użytkownikalosiek13

Posiada 34141 punktów.

10) Prefix użytkownikaKlaudia Lind

Posiada 33748 punktów.

Losowe zdjęcie
Zobacz temat
Drukuj temat
Czy chcielibyście. żeby Harry'ego wprowadzono do kanonu lektur?
Prefix użytkownikaclaimbro
Chociaż przyjemnie byłoby omawiać Harry'ego Pottera na lekcjach, uważam, że to nie byłby dobry pomysł, gdyby był lekturą szkolną. Po pierwsze fakt, że wyrwanie jednej części czy fragmentu z całego cyklu byłoby bez sensu, pozostawiałoby wiele interpretacji, które mogłyby być zupełnie niezgodne z zamierzonym przesłaniem - mam na myśli, że lepiej interpretuje się serię, przeczytawszy wszystkie siedem części. Po drugie irytuje mnie już sama myśl o wypisywaniu fragmentów z przeczytanej książki, ich interpretacja i porównywanie z innymi dziełami. Sądzę, że najlepiej jest przeczytać Harry'ego dla samego siebie i zrozumieć na swój własny sposób, który do nas dociera niż wpajany przez nauczycielkę jej sposób interpretacji (niczym Biblia na ambonie). A dlaczego wpajany przez nauczycielkę, nie mamy swoich rozumów i prawa głosu? I tutaj kłania się powód trzeci: Harry Potter byłby odpowiedni być może tylko w podstawówce. Z całym szacunkiem, ja widzę w fabule drugie dno, domysły, zawiłe historie, ale czy naprawdę byłaby to lektura, którą wykorzystałoby się na egzaminie gimnazjalnym (patrzę teraz pod kątem swojego rocznika, który do gimnazjum jeszcze uczęszczał) albo na maturze? Owszem, ma przesłania, wartości, jednak nie byłby lekturą uniwersalną niczym Lalka, gdzie można by ją podpiąć pod każdy czy większość tematów, a zazwyczaj to właśnie przydaje się na egzaminach, zwłaszcza egzaminie dojrzałości. A egzaminy te to sprawdzanie wiedzy także z historii, problematyki poruszanej w dziełach odnoszących się do problemów społecznych i narodowościowych. Przez lektury poznajemy głównie historię Polski, także świata, a nawet lektury ze szkoły średniej jak Ferdydurke czy Tango nie przydają się na pisemnej maturze. Jedynie gdzie nadają się one oraz Harry, to egzaminy ustne. Dlatego niestety z przykrością stwierdzam, że można by ją omawiać jedynie w podstawówce, tak jak np. Akademię Pana Kleksa.
I oprócz tego mogę wskazać przykład fragmentu Hobbita czy też Władcy Pierścieni, nie pamiętam dokładnie, z kanonu lektur gimnazjalnych, wyrwany fragment z całej powieści, dzięki któremu uczniowie poznają jedynie gatunek literacki. Podobnie jak Ostatnie Życzenie Sapkowskiego, z tą tylko różnicą, że omawialiśmy właśnie fragment opowiadania, a nie ten wyrwany z kontekstu pięciotomowego cyklu...
Także uważam osobiście, że trzeba by wprowadzić ogólne zmiany w systemie edukacyjnym, by Harry Potter miał w ogóle szansę na jakieś sensowne zastosowanie. Na razie pozostawmy go jako rozrywkę dla siebie samych.
No matter how hard is it. I always smile like an idiot.

media.giphy.com/media/myDpGcVRokWrBref4k/giphy.gif

Magdulka
Jako pierwszy kontrargument podam fakt, iż szkoła obrzydza naukę.

Oczywiście uwielbiam Harryego, ale nie rozumiem tej chęci, by inni koniecznie polubili to co my. Moim zdaniem samo szkolnictwo jest na dość niskim poziomie i to pomimo obłożenia ucznia ogromem zajęć, również po za szkołą. Jeśli więc miałabym wybierać jakieś lektury, to na pewno nie byłyby to opowiadania i zmyślone historie. Wiem, że jest w Pustynii i w puszczy, Ogniem i Mieczem i jeszcze inne utwory pisane "ku pokrzepieniu serc", ale one przynajmniej są jakimś dziedzictwem narodowym - związanym lokalnie. Z pewnością lepszą lekturą byłyby książki uczące logicznego myślenia, planowania czy jakiejś rzeczywistej umiejętności. Ja na przykład chętnie widziałabym Adama Smitha, Murraya Rothbarda, Miltona Friedmana, Sun Tzu, Nietzsche czy nawet taką egzotykę jak Friedrich List - chociaż nie znany, jego dzieła były podwaliną dzisiejszej ekonomii.
Nie rozumiem co po za egoistycznym i niewytłumaczalnym "niech inni też lubią to co ja" kieruje ludźmi, którzy chcą zapychać nasze młode umysły niepotrzebną do niczego wiedzą. No, jeszcze, że ktoś miałby same piątki ^^

Prefix użytkownikaElsa
Fajnie by było :) ale szczerze mówiąc wątpię, choć może zrobią jakaś reformę odnośnie lektur szkolnych i zamiast uczyć się o Panu Wokulskim z rLalkir1; uczniowe będą się uczyć o Hogwarcie :D
"Wiara, wytrwałość i szczęście - to wszystko, czego człowiekowi trzeba" - Ch. Bukowski

https://loveflove...gspot.com/

Prefix użytkownikaBeatrice
Pierwsza część była lekturą obowiązkową w podstawówce i to mnie bardzo ucieszyło, jednak więcej części bym nie wplątywała do szkoły, bo można się zniechęcić. Dzieci jak słyszą, że muszą przeczytać lekturę to raczej nie są zbyt zadowoleni i mogą nie chcieć czytać. Dlatego ja bym zostawiła Kamień Filozoficzny, ale reszta dla własnej przyjemności.
Gryffindor

65.media.tumblr.com/aa8b71fcdfdebc48240dbdc533fd0477/tumblr_inline_nuj64pRGBX1rybbfs_500.gif

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Tweet This Yahoo

Przejdź do forum: