Shopalike, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Więcej informacji możecie znaleźć pod tym adresem internetowym: www.shopalike.pl/20-lat-magii
Zanim zaczniesz czytać dalej, jedna uwaga: jeśli grafika jest dla Ciebie za mała, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i otwórz w nowej zakładce. A potem powiększaj do woli i ciesz się magicznymi informacjami!

Świat czarodziejów rządzi się swoimi prawami, które dla nas, mugoli, są niewytłumaczalne i niezrozumiałe. Aby je zrozumieć, musimy poświęcić trochę czasu. Z okazji 20-tej rocznicy ukazania się pierwszej książki o Harrym Potterze (26 czerwca), Shopalike przeanalizowało tekst całej sagi. Z tej obserwacji dowiecie się, kiedy Wasze ulubione postaci pojawiły się po raz pierwszy, który z magicznych stworów dominował w każdej z części, jakie zaklęcia zostały najczęściej wypowiedziane, a także ile razy zetknęliśmy się z magicznymi przedmiotami. I to nie wszystko! Czy dobro naprawdę pokonało zło?
Jakie płyną z niej wnioski?
★ Lord Voldemort jest najczęściej używaną nazwą czarnego czarodzieja (1253 razy). Wystąpienia jego innych imion nawet nie sumują się do połowy, jest ich 599.
★ Nawet jeśli czytelnikom wydaje się, że Sirius Black pojawia się dopiero w trzeciej książce, został on wspomniany już w pierwszym rozdziale książki, przez Hagrida.
★ Gellert Grindelwald to negatywna postać, o której dowiedzieliśmy się więcej z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W książce natomiast jego imię pojawiło się tylko dwa razy, raz w pierwszej części i raz w ostatniej.
★ W pierwszej książce Ginny pojawiła się przed Ronem.
★ Zło przezwyciężyło dobro! Przynajmniej na słowa...
★ W całej serii książek Harry wspomniał trzy razy “oczy jego mamy”.
★ We wszystkich książkach Harry został wspomniany 11 razy jako “Chłopiec, który przeżył”

Pierwszy wykres przedstawia 20 zaklęć i całkowitą liczbę ich występowania. Widać wyraźnie, że Expecto Patronum (140), czyli zaklęcie obronne występuje w całej historii najczęściej. Co ciekawe, tuż za nim są niewybaczalne przekleństwa - Imperius (49) i Cruciatus Curse (39). Najgorszy, uśmiercający czar Avada Kedavra pojawia się w tekście łącznie 24 razy. Z codziennych użytecznych zaklęć, na przykład Accio (zaklęcie przywołujące) pojawia się 34 razy, Reparo (zaklęcie naprawiające) 11 razy, a listę zamyka zaklęcie podpalające, Incendio z zaledwie 3 wystąpieniami we wszystkich książkach.

Kolejna grafika prezentuje 15 popularnych magicznych stworów z ich częstotliwością występowania. Jeśli jesteś fanem elfów lub smoków, w czwartej książce znajdziesz najwięcej wspomnień o tych magicznych istotach. Jeśli masz ochotę na prawdziwe emocje z duchami, zalecamy przeczytanie drugiej książki. A jeśli jesteś zafascynowany dementorami, zdecydowanie otwórz trzecią książkę.
Nikogo nie zaskoczy fakt, że na osi czasu najczęściej wspominane magiczne trio to: Harry (19018), Ron (6495) i Hermiona (5457). Bez wątpienia ciekawostką jest rozwój imion Lorda Voldemorta. Jako Lord Voldemort pojawia się w pierwszej książce 1253 razy, jako “Sami wiecie kto” 124 razy i jako “Ktoś, kogo nie można wspominać” 58 razy. W drugiej książce natomiast przyjmuje imię “Czarny Pan” (172) i “Tom Riddle” (245).

Magiczne przedmioty są kluczowymi gadżetami w opowieści o Harrym Potterze. Jak daleko dostałby się on bez Mapy Huncwotów czy Miecza Gryffindora? Czy znalazłby wszystkie Horkruksy (czarnoksięskie przedmioty) i Insygnia Śmierci? Ten wykres prezentuje częstotliwość ich występowania we wszystkich 7-iu książkach.


W ostatniej części analizy 30 wybranych słów o pozytywnym i negatywnym znaczeniu prowadzi wojnę dobra ze złem. Liczba wystąpień słów w różnych formach gramatycznych określa ich siłę w chmurze słownej, a także wskazuje na to, która ze stron ma większe szanse na zwycięstwo. Wynik 59,2% dla ciemnej strony i 40,8% dla tej błękitnej dowodzi, że nasi ulubieńcy nie walczyli w warunkach fair play, a atmosfera książek była raczej złowieszcza niż pogodna!
Metoda analizy
Analizę przeprowadzili mugole! Dane z tej infografiki wskazują częstotliwość używanych słów w tekście oraz momenty, w których pojawiły się one po raz pierwszy w 7 książkach Harry'ego Pottera J.K. Rowling. Do analizy zostały wykorzystanie książki w formacie e-book w oryginale (tj. w języku angielskim), zakupione na Amazon Kindle i przeanalizowane za pomocą Kindle Cloud Reader.
Wykonane przez: Shopalike www.shopalike.pl/20-lat-magii
Strasznie podobają mi się te infografiki! I aż dziw bierze, że wykonali to wszystko zwykli mugole. Jednak na czymś się oni znają, ale jednak nie na wszystkim