Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Instagram
Facebook
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

Ponury Żniwiarz
20.01.2022 21:53
Duszek

halo, regulamin
20.01.2022 21:41
Bry wieczór, ale tragicznie ślisko. Właśnie prawie się wywróciłam xD

Sprzedawca prac domowych
20.01.2022 11:37
EmilyWright, Anastazja Schubert,
Mnie nie pytaj, byłam zirytowana po całości

Pracownik departamentu
20.01.2022 11:18
Sharllottka, o niee, przykro mi :( Skąd ta zmiana? I czemu nikt Ci nie powiedział? :/

Wielki mag
20.01.2022 11:16
Sharllottka, to brzmi jak koszmar

Współpraca
Najaktywniejsi

1) Alette

Posiada 59641 punktów.

2) Prefix użytkownikafuerte

Posiada 56721 punktów.

3) Prefix użytkownikaKatherine_Pierce

Posiada 46836 punktów.

4) Prefix użytkownikaSam Quest

Posiada 44554 punktów.

5) Prefix użytkownikaShanti Black

Posiada 43981 punktów.

6) Prefix użytkownikaania919

Posiada 38369 punktów.

7) Prefix użytkownikaulka_black_potter

Posiada 36643 punktów.

8) Prefix użytkownikalosiek13

Posiada 34114 punktów.

9) Prefix użytkownikaWioletta

Posiada 32797 punktów.

10) Prefix użytkownikaKlaudia Lind

Posiada 32300 punktów.

Losowe zdjęcie
Zobacz temat
Drukuj temat
Religia w świecie Harry'ego Pottera
monciakund
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy czarodzieje i czarownice w coś wierzyli. Czy tak jak większość polskiego społeczeństwa byli chrześcijanami, czy może wyznawali coś innego. Czy w ogóle wierzyli w mugolskie bóstwa, czy może mieli kogoś swojego. W książkach na ten temat niestety niczego nie znalazłam. Zapraszam więc do dyskusji :)

confessionsofasomedaysomebody.files.wordpress.com/2015/01/ga-mer-and-christina-dancing.gif

- - -
The human life is made up of choices. Yes or no. In or out. Up or down. And then there are the choices that matter. Love or hate. To be a hero or to be a coward. To fight or to give in. Live or die.
- - -

31.media.tumblr.com/1ca838daf1b7baf7bf54202eafbe7917/tumblr_mr7lzbBN7k1rv3froo1_500.gif

- - -
Don't let what he wants eclipse what you need. He's very dreamy but he's not the sun, you are.
- - -

66.media.tumblr.com/tumblr_l9mktjSej61qaao9mo1_500.gif

---
Nad przepaścią, tegoż roku
Żyraf masa się w amoku
Rodzi. Pamięć ludzka jest
Zawodna, mimo tego fiest
Tysiące, z tej okazji,
Ku jej chwale od Abchazji
Aż po Nordkapp wspominacie.
"Czyjej chwale?", się spytacie.
Jak to czyjej? Monci* naszej.
Gryfa córce, redakcyjnej
Na tym świecie ambitniejszej
Od niej nie ma. Tu rysunek,
Tam malunek i do tego
Social media. Wizerunek
Hp-neta tam kreuje, ego
Strony reperuje. Szczerze,
Bardzo, bardzo szczerze mówiąc
Człek orkiestra, żywa gwiazda.
Żyj nam wiecznie, twórz i kreuj.
Koniec, basta - taki mus i
Żyraf pasta.

---

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2016awards_pedzel.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021adminnaj.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-adminpieklo.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021wydarzenie2.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/moncia.jpg

monciakund
Obchodzą Boże Narodzenie, więc to też coś musi znaczyć

To akurat dla mnie nic nie znaczy, bo na pewno nie robią tego wszyscy. No i w dzisiejszych czasach nawet niewierzący (widzę to na przykładzie dużej części mojej klasy) obchodzą to święto. Nie traktują tego jako święta religijnego, tylko jako okazja do spędzenia czasu z rodziną i dostania prezentów ;)
confessionsofasomedaysomebody.files.wordpress.com/2015/01/ga-mer-and-christina-dancing.gif

- - -
The human life is made up of choices. Yes or no. In or out. Up or down. And then there are the choices that matter. Love or hate. To be a hero or to be a coward. To fight or to give in. Live or die.
- - -

31.media.tumblr.com/1ca838daf1b7baf7bf54202eafbe7917/tumblr_mr7lzbBN7k1rv3froo1_500.gif

- - -
Don't let what he wants eclipse what you need. He's very dreamy but he's not the sun, you are.
- - -

---
Żyraf masa się w amoku
Zawodna, mimo tego fiest
Tysiące, z tej okazji,
Gryfa córce, redakcyjnej
Tam malunek i do tego
Social media. Wizerunek
Hp-neta tam kreuje, ego
Żyraf pasta.

---

Prefix użytkownikahermiona03
monciakund napisał(a):
To akurat dla mnie nic nie znaczy, bo na pewno nie robią tego wszyscy. No i w dzisiejszych czasach nawet niewierzący (widzę to na przykładzie dużej części mojej klasy) obchodzą to święto. Nie traktują tego jako święta religijnego, tylko jako okazja do spędzenia czasu z rodziną i dostania prezentów ;)

Tu, akurat się zgadzam i dodam jeszcze że moja przyjaciółka jest ateistką a chodzi na pasterkę xD

Wiesz co, w wielu szkołach katolickich gdzie wierzenie w jednego boga jest bardzo mocno utwierdzane HP jest zakazane. Wszyscy księża wypowiadający się na ten temat mówią że w Świecie Magii czarodzieje mogą zrobić co im się żywnie podoba i nic oprócz różdżki i umiejętności nie potrzebują.
Myślę że Rowling specjalnie nie dodała żadnego boga by nikogo nie urazić. Mogłaby wymyślić zupełnie nowego boga albo na jakimś bogu się wzorować. Z tym drugim mogły być problemy, np. ktoś jest wyznania chrześcijańskiego a inna osoba buddyzmu.
Witam!!!
Więc tak, jestem rezolutną nastolatką o imieniu Maja, która kocha swoich najbliższych, muzykę i podróże. Muzyka którą wielbię to przede wszystkim rock, hard rock i metal. Do best zespołów można zaliczyć między innymi Red Hot Chili Peppers, Metallica, Led Zeppelin, Deep Purple, Pearl Jam, Nirvana, Depeche Mode, Pink Floyd, Beirut. Zakochałam się w Open'erze. Potrafię grać na gitarze i trochę na pianinie. Nie mam pojęcia co jeszcze napisać o sobie... lubię książki...AMEN!

Jestem również dzielną działaczką w grupie Hermionki78 w której domagamy się śniegu. Pozdrawiam wszystkich jej członków. CHCEMY WIĘCEJ ŚNIEGU!!!

Teraz za prezentuje ważne cytaty:

,,Książka to Twój najlepszy przyjaciel, nie wyśmieje, nie zostawi - a nauczy wiele''
Maria Kowalewska

,,Czytanie książek to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła''
Wisława Szymborska

,,Mówi się LewiOsa a nie LewioSA!''
Hermiona Granger''

Teraz jeszcze podziękowania:

Fenris, za bycie najlepszą partnerką do rozmowy Hug
Only Dream, za to że mam Cię w znajomych i można z Tobą pogadać i ogólnie za wszystko
Hermionka78, kochana, za wszystkie miłe słowa, za każde ,,Hejjo''.
batalion_88, za zachęcanie by iść na boisko
Kiera Karkarow, za nasze wspólne, długie, rozmowy.
kkinga123, za uwielbianie Wspaniałego Stulecia
Katherine_Pierce, za gadanie o Twojej pracy
EmilyWright, za uciekanie by oglądać The Voice'a
Całemu HP - netowi, za to że, razem dzielimy się wielbieniem HP...:D

W Hogusiu jestem Maja Choda ;)

brak
Prefix użytkownikabatalion_88
Nawet sobie nie potrafię wyobrazić Malfoya czy Hermiony w kościele na Pasterce ;). Jako Wyspiarze raczej skłaniałbym się do teorii, że byli protestantami. To całe Boże Narodzenie nie było obchodzone w sposób religijny. Raczej coś na zasadzie "ferii świątecznych" i tyle. Lepsze jedzenie, swetry od mamy Rona, ciasto od Hagrida... Choinki były, ale już o wspólnym opłatku w Wielkiej Sali ani słowa. Kolędy jakieś były, ale nawet w nich nie ma słowa o Jezusie a o... Hipogryfach xD. Mamy co prawda Grubego Mnicha, wzmianki o tym, że w Dolinie Godryka był kościół, ale główni bohaterowie raczej wierzący i praktykujący nie byli. Harry nawet jak mieszkał u Dursleyów, to do kościoła co niedzielę nie chodzi. W każdym bądź razie nic o tym wspomniane nie jest. Dlatego uważam, że to "święta w Hogwarcie" to coś na zasadzie po prostu tradycji, i nic poza tym...
i67.tinypic.com/2rdhw1i.png

m.popkey.co/ce2f16/X1Oxe_f-maxage-0_s-200x150.gifm.popkey.co/f3c2c0/YAAKy_f-maxage-0_s-200x150.gif

monciakund
Logiczne wg mnie, że byli chrześcijanami, przecież obchodzili takie święta jak Boże Narodzenie, czy Wielka Noc

Obchodzili Wielkanoc? Nie pamiętam niczego takiego. Zarzucisz jakimś cytatem z książki?

Batalion, w sumie racja. Jak się teraz tak zastanawiam, to może faktycznie niczego nie wyznawali. Przecież każda religia (chyba) ma jakieś tam swoje zasady czy dni święte, więc byłoby spore zamieszanie. Trzeba się o to zapytać Rowling xD

- - -
- - -

- - -
- - -

---
Żyraf masa się w amoku
Zawodna, mimo tego fiest
Tysiące, z tej okazji,
Gryfa córce, redakcyjnej
Tam malunek i do tego
Social media. Wizerunek
Hp-neta tam kreuje, ego
Żyraf pasta.

---

Prefix użytkownikakkinga123
Ogólnie to anglicy wyznają anglikanizm. Więc albo to, albo nic. Może magia sama w sobie zaprzeczała istnieniu boga, więc moaże te święta mają charakter świecki, tylko taka tradycja, bez podłoża religijnego, ot takie ładne święto. Rozumiecie, tyle jest bożego narodzenia w kulturze masowej, że mogli to przejąć, na takim czysto kulturowym poziomie. Tak jak ateiści obchodzący gwiazdkę, bo to tradycja. Okazja do sędzenia miło czasu, a i tak dostają wolne ;p
W czwartej częsci Harry i Ron dostali wielkie wielkanocnej jaja, a herminona malutkie, mniejsze od kurzego xD
Last letter of Sehzade Mustafa to Sultan Suleiman

Hunkarim, you will most likely never get the opportunity to read this letter that I will be carrying on my heart. I am writing this letter on the off chance that I fall into a fate that I hope will never happen. This is my wish. But if my wish does not happen, and this letter does indeed reach your hands, that would mean that you have executed me.
Oh Hunkarim, oh my dear father.
Since you are reading these sentences, you have cut out your own heart, and I have passed away from this planet of lies. Please know that your hands have been mixed with blood, and know that you have taken an innocent life. We made a promise to each other. I promised you that I would never rebel against you. And you swore that you would not execute me. I kept my promise, father, and I definitely did not rebel against you. I swear on my son Mehmet life, and I swear on my daughter Nergizsah life that I did not betray you! I will never. However, you, you went back on your word. You did the thing that you said you would never do! I am leaving this cruel worlld in where a father can kill his own son. Instead of living like an oppresor who, for the sake of his good fortune and for the power that the throne brings,
has targeted his father's life, I would rather die like someone who was wronged and appressed.
Maybe my name won't be written into the golden pages of history and nobody will speak of my victories, nor will I have a throne to preside over. Furthermore, people will write that i was a Sehzade who was a traitor. So be it. Let them write things that way. Let them hide the truth that Allah knows. One day will come where the stories of the oppressed will also be told... Maybe in a few years, or maybe in a hundreds of years, someone will tell my story. Someone will hear me and will learn the truth. And on that day justice will return to the oppressed.

i.imgur.com/HlRYvEP.gifi.imgur.com/dafzPqD.gifi.imgur.com/1WcHqgt.gif45.media.tumblr.com/35397a1b8534d3991c0f332557453c92/tumblr_nnueh37YNQ1uo0ulzo4_250.gifi.imgur.com/EYDhIix.gif49.media.tumblr.com/378e6d3fd739144b474bbdd669c2fc90/tumblr_nnueh37YNQ1uo0ulzo6_250.gifi.imgur.com/8FPz1r9.gifi.imgur.com/scu3Fzj.gif

i.imgur.com/oVY98CH.gif
i.imgur.com/ZNZ11IG.gif
i.imgur.com/P73W7US.gif
i.imgur.com/SfRyfAW.gif
i.imgur.com/o7A55GD.gif
i.imgur.com/pjYPwoV.gif

i.imgur.com/VrzT6hh.gifi.imgur.com/SsL6YUI.gif
i.imgur.com/TQJKFxr.gifi.imgur.com/KkaA2gj.gif
i.imgur.com/rprKW9M.gifi.imgur.com/xmMnNoT.gif
i.imgur.com/2Rt98I5.gifi.imgur.com/fl4RgJ7.gif
i.imgur.com/oVLFtqO.gif i.imgur.com/5bi2Qk9.gif

65.media.tumblr.com/7966f8192d94bbef1ffd5bc076bbaa64/tumblr_mh16esZcUo1rc2hr9o1_500.png

i.imgur.com/CL9tw9i.png

Prefix użytkownikaFlappy
monciakund napisał(a):

[quote]Obchodzili Wielkanoc? Nie pamiętam niczego takiego. Zarzucisz jakimś cytatem z książki?

Bodajże w pierwszej części było napisane, że ferie wiosenne nie były takie lekkie jak świąteczne. Nie pamiętam tylko, czy użyto określenia "ferie wielkanocne", a niestety nie mam teraz książki pod ręką.
Różne elementy religii przewijają się w całej serii, ale konkretów nie ma. Są ferie świąteczne, bal bożonarodzeniowy, prezenty i spotkania z rodzinami, ale jest to opisane bez podtekstu religijnego. Ot, taka okazja do wspólnego świętowania i obdarowania się prezentami.
Harry ma ojca chrzestnego i sam jest ojcem chrzestnym, ale żadne chrzciny nie są pokazane, a i o matkach chrzestnych kogokolwiek nic nie wiemy.
Z drugiej strony nie mamy żadnych informacji o jakichkolwiek kapłanach, mszach czy nawet kaplicy w Hogwarcie.
Podejrzewam, że czarodzieje jako tacy mogli mieć uraz do Kościoła Katolickiego i Kościołów Protestanckich za wielowiekowe palenie na stosach. A co do samej książki to przecież jest to książka dla dzieci/młodzieży i poruszanie tematów religijnych mogłoby być zbyt kontrowersyjne i odrzucić część czytelników.
Pozdrawiam

brak
monciakund
W czwartej częsci Harry i Ron dostali wielkie wielkanocnej jaja, a herminona malutkie, mniejsze od kurzego

Serio? To chyba muszę przypomnieć sobie książki, bo zupełnie tego nie pamiętam xD

A co do samej książki to przecież jest to książka dla dzieci/młodzieży i poruszanie tematów religijnych mogłoby być zbyt kontrowersyjne i odrzucić część czytelników.

Czy ja wiem? Jeżeli w książkach byłaby jakakolwiek zmianka o religii, to może właśnie więcej osób by ją przeczytało. No i księża nie mieliby się czego czepiać xD A co do kontrowersji, to one i tak zawsze z czegoś wynikną xD

- - -
- - -

- - -
- - -

---
Żyraf masa się w amoku
Zawodna, mimo tego fiest
Tysiące, z tej okazji,
Gryfa córce, redakcyjnej
Tam malunek i do tego
Social media. Wizerunek
Hp-neta tam kreuje, ego
Żyraf pasta.

---

Prefix użytkownikabatalion_88
Tak sobie teraz czytam Czarę Ognia i myślę jak to z tym Bogiem i religią w ogóle tam było. No bo jak Artur wraca z dziećmi, Harrym i Hermioną do Nory po Mistrzostwach Świata w quidditchu, to wybiega im naprzeciw Molly i krzyczy: "Dzięki Bogu, dzięki Bogu". W Więźniu Azkabanu wielokrotnie Hermiona używa zwrotów typu: "Na litość boską Ron!" . Poza tym tam ten "bóg" w zdaniach występuje dosyć często. Oczywiście biorę pod uwagę, że to może coś z tłumaczeniem związane, żeby przenieść to na nasze "polskie myślenie". Może oni jednak w coś wierzyli, tylko po prostu w serii najzwyczajniej zabrakło już miejsca na to, żeby jeszcze opisywać jak uczniowie udają się do kaplicy w Hogwarcie, gdzie kazanie głosi Gruby Mnich xD
i67.tinypic.com/2rdhw1i.png

m.popkey.co/ce2f16/X1Oxe_f-maxage-0_s-200x150.gifm.popkey.co/f3c2c0/YAAKy_f-maxage-0_s-200x150.gif

Prefix użytkownikaKeira Karkarow
Mi się wydaje, że czarodzieje jako tako żadnej religii nie mają, bo gdyby ją mieli to pewnie byłoby bardziej podkreślone. Co do świąt Bożego Narodzenia - nie wiem czy to ma być po prostu szkolna tradycja czy też Rowling chciała wprowadzić do książki coś wszystkim dobrze znanego, zamiast wymyślać jakieś magiczne święto.
"Someone let the doors open,
Who left me outside?
I'm bent I'm not broken,
Come live in my life.

All the worlds left unspoken
All the pages I write
On my knees and I'm hoping
That someone holds me tonight.
Hold me tonight..."

Prefix użytkownikaBarlom
Myślę, że hermiona03 może mieć sporo racji.
Według mnie to raczej dobre posunięcie ze strony Rowling, że nie wrzucała tej wiary jakoś widocznie. Możemy domniemywać właśnie na podstawie tych skrawków (ojciec chrzestny, Boże Narodzenie itd.) że ta religia gdzieś była. Myślę, też, że rosnąca wielowyznaniowość, szczególnie na wyspach, które kontakt z różnymi wierzeniami mają od dawna. (fakt skolonizowania sporego kawałka świata), odbiła tutaj swoje piętno. Podejrzewam, że w samum Hogwarcie mimo tak niewielkiej liczny uczniów, na pewno znalazłoby się paru wyznawców buddyzmu, hinduizmu, anglikanizmu, czy innych wyznań.
Poza tym, jest to na tyle drażliwy temat dla niektórych, że wcale nie brakuje mi jakiegoś ewidentnego nawiązania do konkretnej religijności przedstawionych tu bohaterów.
Mistrz opisów
Mistrz podpadania wszystkim
jeśli chcesz się na kimś zawieść pisz, a na pewno w czmś podpadnę

i62.tinypic.com/20tieex.jpg

i66.tinypic.com/jt44ed.jpg

i.imgur.com/71l0Tjd.jpg

img13.deviantart.net/0392/i/2015/216/d/8/collab_looking_for_raava_by_yamsgarden-d7csrah.png

fc01.deviantart.net/fs70/f/2013/300/f/4/avatar_state_by_dctb-d6s13wj.jpg

pre04.deviantart.net/cc2d/th/pre/i/2014/328/b/5/waterbending_in_the_sunset_by_koikii-d87jczh.pngpre04.deviantart.net/4c0d/th/pre/i/2014/020/3/9/korra_avatar_state_power_by_solkorra-d7303ro.jpg

38.media.tumblr.com/127aa12ab4392e6211c5638fe566d6fb/tumblr_nh84pjNQLi1te3e3io1_500.gif

Prefix użytkownikaGinnyHermiona1
Choinki były, ale już o wspólnym opłatku w Wielkiej Sali ani słowa.

Z tego co wiem dzielenie się opłatkiem praktykuje się tylko w Polsce, a w Anglii nie ma takiej tradycji.
A co do tego jaką uznawali religię to nie wiem, ale jestem ciekawa jak wyobrażała to sobie autorka.
A może w Ravenclawie''
Zamieszkać wam wypadnie
Tam płonie lampa wiedzy,
Tam mędrcem będziesz snadnie

img4.wikia.nocookie.net/__cb20070628120519/harrypotter/pl/images/b/b8/Ravenclaw.JPG

Prefix użytkownikaRue Riddle
Co do mnie to zdaję mi się że mieli zróżnicowane religie. Przytoczę teraz kilka argumentów:
- Gruby MNICH.
- Ojciec CHRZESTNY.
- BOŻE NARODZENIE.
- WIELKANOC.
No i jeszcze czarodzieje z mugolskich rodzin, większość ludzi coś wyznaje.
Mam tylko wątpliwość co tylko do czarodziejów krwi czystej.
Sen też jest bardzo wartościowy, a na pewno bardziej niż edukacja zdalna ~ CoSieDzieje
16.04.2020

Moim domem na HPnecie jest Ravenclaw ale jestem pewna że w Hogwarcie trafiłabym Slytherinu. Szczerze jednak mówiąc, jestem hybrydą, mianowicie Krugonką xD
Wprowadziłam emotkę "Wiedzma" zamiast słowa "poszło", odnośnie postów w Hogwarcie, co zrewolucjonizowało sb Cwaniak
(No dobra, nie zrewolucjonizowało, ale i tak jestem z tego dumna xD)

Moja HPnetowa twórczość Wizard

Fanarty:
Meropa Gaunt
Trytonka
Chiński Ogniomiot
Molly Weasley
Hagrid i Aragog
Hagrid i Sfinks

Fan ficki:
Moja seria o Draco Malfoyu. Psychologiczne, trzy rozdziały.
Moja seria o początkach Hogwartu. Przygodowe, jeden rozdział.
Moje drabble o... A zresztą sami się przekonajcie :D

Artykuły:
Patriotycznie, czyli artykuł o Ravenclawie.
Ten artykuł o Wiktorze Krumie pisałam razem z Lorką - pozdro! Wino
A w tym wydaniu Proroka odpowiadałam za rozrywkę:D W tym też ;p

A tu są takie (nie)miłe rzeczy o mnie z sb Starstruck

Ostatnio przychodzę tu nie dla punktów, tylko aby z tobą pogadać ~ potterkking

Oczywiście, że to naprawisz. Zdolna z ciebie dziewczyna ~ Nedelle

Chociaż ja tam ubóstwiam twoją trytonkę i twierdzę, że jest najpiękniejsza Love ~ Bad wolf

Witaj księżniczko rozrywki Kapelusz ~ Prorok Niecodzienny

Biorę przykład z najlepszych :D (czyt. Ciebie) xD ~ AdersYooo

Mówiłam Ci kiedyś, że mi przypominasz takiego hpnetowego kociaka? Taka spokojna, miła kulka puchu xD ~ ulka_black_potter

Ona jest ogólnie mistrzem dziwactwa, samokontroli i ciętych ripost, to z nią wszystko możliwe xD ~ Bad wolf

Jesteś świetną męską postacią Cwaniak ~ Angelina Johnson

Uważaj przy Rue! To gramatyczny i ortograficzny strażnik HPneta! ~ Livka
(Moja nowa fucha Cwaniak )

Rue na władcę Hogwartu! ~ Angelina Johnson

No chyba już widzę kto będzie miał Hogwardzkiego Awardsa xD ~ Roksolana Delakur
(Nie miałam)

Facepalm
Ale wiesz co? lubię Cię za ten Twój nieogar xD
~
gordian119

Są tacy ludzie, którym się nie odmawia, a ty jesteś jedną z takowych Chmurka ~ Roksolana Delakur

Awwww <3 jesteś jak piwo kremowe na moje serce <3 ~ Livka

Jeny, co to się zadziało, żeby ktoś poprawiał Rue Riddle xD ~ BumSzakalaka

Jesteś tak wyrodna, że ciotka Petunia już bardziej kochała Harry'ego niż ty swoje dzieci xD ~ MorfinGaunt

I mistrzowski tekst Adersa:
Jak można nie pić, jak tu wchodzisz. Ja tego na trzeźwo nie zniosę... xD ~ AdersYooo

A oto niezbity dowód na moją fajową fajowatość i śmiesznośćCwaniak
- Uwielbiam Cię xD
- Za co? Cwaniak
- Za twoje teksty xD

By Shanti Black Love

A to jest po prostu śmieszne Śmiech
Roksolana Delakur, Asen jest bardziej... mrrraśny. Taki ponury i nieociosany, męski... zostaw kluchę Neville'a i bierz Bułgara! ~ Angelina Johnson

Nie sprowadzajcie Rue na złą drogę... może będą z niej ludzie! ~ ulka_black_potter
... Dzięki, ulka xD

- Pff, Krukoni są wredni ~ Didi Malfoy
- Nie. Tylko Rue ~ Lilyatte
Eyebrows

- Rue jest łatwa do wołania xD ~[color=#0000ff] Roksolana Delakur[/color]
- Krzyczysz "obiaaaaaaad" i Rue pomimo bycia na drugim krańcu Polski reaguje Wrozka~ [color=#ffff00]CoSieDzieje[/color]

Moja HPnetowa rodzinka :D
Dobry Wujaszek (AdersYooo), Najlepsza Ciocia (Bad wolf), Dziadek Bat (batalion_88), Antybliźniaczka (Inga Clinton), Pomocna Lewa Dłoń (EmilyWright), Po Prostu Babcia (Ewa Potter), Babcia Chrzestna (Roksolana Delakur), Bogini Spisku Hogwardzkiego (BumSzakalaka).
Może kiedyś też tu trafisz? :tanczy:

A to rysunki z dedykacją dla mnie, autorstwa Ewki Potter Serce
Podziwiajcie Ksiazka

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_35/screenshot_2017-08-03-10-10-43-1_1.png

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_35/screenshot_2017-08-04-15-51-26-1-1.png

A to od Klaudii Lind Love
Czyż nie wspaniałe? Starstruck

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_35/img_20171008_173442-952x699_t2.jpg

A tutaj, moi Szanowni Państwo widzimy wielkie dzieło utalentowanej Zireael Wizard
Piękne i już :motylki:

www.harry-potter.net.pl/images/photoalbum/album_35/r0tb14.jpg

i.postimg.cc/BZR8pL9C/hermiona.png

Prefix użytkownikablad logiczny
Mam wrażenie, iż Rowling nie miała nawet żadnego pomysłu na wplecenie religii do świata HP. Gdyby to zrobiła natychmiast pojawiłyby się liczne problemy z którymi zapewne nie wiedziałaby jak sobie poradzić. Wydaje mi się, że we "Władcy Pierścieni" też nie ma bezpośrednich odniesień do kultu, kapłaństwa i zorganizowanych form religii, mimo iż cała historia jest wprost i celowo przesiąknięta chrześcijańskim spojrzeniem na świat. Oczywiście nie można bezpośrednio porównywać tych utworów. Bo, w HP mamy świat magiczny ściśle powiązany z realnym, tzn. mugolskim. Religia jest tu jednak tylko "formą dekoracji" czyli tradycji bez realnych odniesień do ich pochodzenia. Święta jedne czy drugie, Gruby Mnich i mnisi na obrazach, to są takie wspominki świata który istniał i pozostawił po sobie ślady i zwyczaje które się nadal kultywuje, ze względu na to, że są miłe, fajne i "w ogóle".
Błąd mam zawsze przed sobą.
Wszelkie błędy, gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne, to moi kuzyni.
Nie lubię kuzynów.
Uważam, że należy wypędzić błendy z pustymi do puszczy.

Prefix użytkownikaCoSieDzieje
Przecież pytanie (a wcale że nie) zadane w tytule tego tematu niczym nie różni się od pytania o wiarę w Anglii, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Bo jednak świat magii był zróżnicowany. Jak każde społeczeństwo był tworzony przez różnych ludzi, o różnym pochodzeniu, którzy mogli mieć skrajnie różne doświadczenia życiowe. Więc w samym Hogwarcie i wśród brytyjskich czarodziejów wiara/religijność ma się tak jak w całym Zjednoczonym Królestwie.

Jako że wcześniejsze zdania nie łączą mi się ze sobą zbyt dobrze to chciałbym dodać kilka rzeczy. Obchodzenie Bożego Narodzenia, Wielkanocy nie zawsze musi być powiązane z wiarą, bo to tradycja i okazja to spotkania z bliskimi (często po raz pierwszy od wielu miesięcy). Przyczyną obchodzenia tych świąt w Harrym było raczej pochodzenie większości czarodziejów. A mianowicie Wyspy Brytyjskie i cały krąg kultury europejskiej.

Do tego jestem niemal pewien, że mówimy o tak dużej grupie, że statystyki z wikipedii co do wyznań w Wielkiej Brytanii mają na nią przełożenie ;D
www.harry-potter.net.pl/images/articles/2021-zabawny.png

www.harry-potter.net.pl/images/articles/redniec20201.jpg

www.harry-potter.net.pl/images/articles/najnick20201.jpg

www.harry-potter.net.pl/images/articles/najmar20201.jpg

www.harry-potter.net.pl/images/articles/redaktor.jpg

Wcześniejszych nie mogę znaleźć i dobrze

"Życie jak tandetny jarmark" - złota kryją się nawet w szkolnych notatkach

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Tweet This Yahoo

Przejdź do forum: