Fantastyczne zwierzêta: Zbrodnie Grindelwalda przedstawi³y nam masê nowych bohaterów i w±tków. W ¶rodku tego zamieszania, niektóre frapuj±ce tajemnice, które Fantastyczne zwierzêta i jak je znale¼æ pozostawi³y otwarte, nie otrzyma³y uwagi ani wyja¶nienia na jakie zas³uguj±. Po pytaniach postawionych w pierwszej czê¶ci, druga jedynie siê prze¶lizgnê³a. Poni¿ej prezentujê cztery w±tki, które mog³y zostaæ rozwiniête.

Na zakoñczenie Fantastycznych zwierz±t i jak je znale¼æ pamiêæ Niemaga Jacoba Kowalskiego zosta³a wymazana przez magiê, której do¶wiadczy³ wchodz±c w magiczny deszcz zawieraj±cy jad Pikuj±cego Licha. Jakkolwiek, fina³owa scena wskazuje, ¿e zachowa³ pewne wspomnienia dotycz±ce stworzeñ, które spotka³, nawet je¶li uwa¿a, ¿e stanowi± one jedynie urojone sny. Kiedy Queenie wchodzi do jego piekarni, Jacob zdaje siê przez krótk± chwilê j± rozpoznawaæ, gdy¿ u¶miecha siê i siêga d³oni± do ugryzienia szczuroszczeta na karku. Wielu fanów sugerowa³o, ¿e esencja ze szczuroszczeta mog³a zneutralizowaæ dzia³anie magicznego deszczu.
Istnieje w tym potencja³ do zg³êbienia zwi±zanego z magicznymi stworzeniami odkrycia, ale Zbrodnie Grindelwalda przeskakuj± od razu do Jacoba i Queenie bêd±cych razem, z przelotnym wyja¶nieniem, ¿e deszcz zmywa³ jedynie przykre wspomnienia, oszczêdzaj±c niezwykle pozytywne wspomnienia Jacoba (chocia¿ ugryzienie szczuroszczeta oczywi¶cie nie mog³o byæ przyjemne). Nawet przy tak banalnym wyt³umaczeniu, choæ niewielki wgl±d w odzyskiwanie przez Jacoba pamiêci by³oby wiêcej ni¿ mile widziany. Utrata przez niego pamiêci i rozstanie z przyjació³mi by³o najbardziej wzruszaj±c± scen± pierwszego filmu i zosta³o zbyt szybko od³o¿one na bok.

Wygl±da³o na to, ¿e Credence Barebone zosta³ zabity w pierwszym filmie, jednak drugi pokazuje go ca³ego i zdrowego. Nie ma ¿adnego wyja¶nienia, w jaki sposób prze¿y³, odnalaz³ papiery adopcyjne, znalaz³ siê w Pary¿u, do³±czy³ do cyrku* [by³ to raczej dom osobliwo¶ci, czyli miejsce, w którym - podobnie jak we wspó³czesnych cyrkach zwierzêta - pokazywano ludzi o dziwnych umiejêtno¶ciach czy dziwnym wygl±dzie - przyp. red.] albo, dlaczego zbli¿y³ siê z Nagini. Wygl±da na to, ¿e powinni¶my po prostu zaakceptowaæ fakt, ¿e jest tak potê¿nym obskurodzicielem, ¿e by³ w stanie przetrwaæ i skupiæ siê na odnalezieniu rodziny. Tak jak przy sytuacji z Jacobem, mamy do czynienia z magicznym fenomenem, a niezwyciê¿ono¶æ Credence'a jawi siê raczej jako istotna kwestia. Wielkie problemy w filmie zosta³y rozwi±zane natychmiast, co przywodzi na my¶l nieustanne umieranie i powstawanie z martwych niektórych postaci z Doctora Who Stevena Moffata.
Kiedy Percival Graves (w³a¶ciwie Grindelwald w przebraniu) przes³uchuje Newta w pierwszym filmie, wspomina, ¿e zosta³ on wydalony z Hogwartu, ale Dumbledore argumentowa³ za jego pozostaniem. Zbrodnie Grindelwalda pokazuj± nam Newta w latach szkolnych, ale nie próbuj± nawet dotkn±æ faktu, ¿e Newt nigdy nie dokoñczy³ edukacji. Rozmawia on z Dumbledore'em bez jakiejkolwiek ¶wiadomo¶ci, ¿e by³y nauczyciel broni³ go w czasach szkolnych, a tak¿e wspomina z Let± Lestrange szkolny szlaban, nie odnosz±c siê do wpadniêcia w wiêksze k³opoty i otrzymania o wiele bardziej dotkliwej kary.
Co zrobi³ Newt, dlaczego wtr±ci³ siê w to Dumbledore, czy Leta mia³a w tym swój udzia³ i dlaczego Newt wci±¿ posiada ró¿d¿kê?
Po sugestiach bliskiej m³odzieñczej relacji Newta i Lety Lestrange w pierwszym filmie, sequel pozostaje pow¶ci±gliwy w wyja¶nieniu co sta³o siê miêdzy nimi i dlaczego Leta zarêczy³a siê z bratem Newta. Zbrodnie Grindelwalda pokazuj± nam ich przyja¼ñ w Hogwarcie, ale nie by³o dosz³o tam do k³ótni, odrzucenia czy romantycznych awansów, ani umizgów ze strony Theseusa. Bracia zostali przedstawieni jako zupe³nie odmienne osobowo¶ci, wiêc co takiego odci±gnê³o Letê od nie¶mia³ego, dziwacznego magizoologa w stronê pewnego siebie, asertywnego autora Theseusa?
Queenie nazwa³a Letê t±, która zawsze bierze, oceniaj±c j± na podstawie tego, co wyczyta³a w my¶lach Newta. Ale co takiego Leta zabra³a Newtowi nie zosta³o wyja¶nione, a sceny ich przyja¼ni w Hogwarcie wygl±da³y przecie¿ pozytywnie. Mo¿liwe, ¿e zostanie to wyja¶nione w kolejnych filmach, choæ to ma³o prawdopodobne, zw³aszcza teraz, gdy wygl±da na to, ¿e Leta nie ¿yje.
Zbrodnie Grindelwalda usi³owa³y zmie¶ciæ wiele, ale przez to jedynie przemknê³y przez wiele interesuj±cych kwestii. Po¶piech w nawi±zaniu do serii o Harrym Potterze i skupienie siê na znanych postaciach Dumbledore'a i Grindelwalda sprawi³y, ¿e przegapiono okazjê do zg³êbienia historii g³ównych bohaterów. Mam nadziejê, ¿e niektóre z tych tematów bêd± jeszcze prze¶ledzone w nadchodz±cych filmach, chocia¿ czê¶æ z nich wygl±da na zupe³nie zapomniane. Mo¿e Wy macie jakie¶ teorie na temat tych niewyja¶nionych albo zbyt prosto wyja¶nionych zagadek?
Tekst oryginalny (klik).


Nicram_93



[P]Louise Lainey
fuerte
MorfinGaunt
No chyba, ¿e wiedzia³, ¿e ten podszywa siê pod Gravesa ale i to powinni wyja¶niæ.
W ka¿dym razie t³umaczenie, ¿e zaklêcie usuwa tylko przykre wspomnienia jest mega naci±gane:/
...)- Zbrodnie Grindelwalda" pop³aka³am siê w kinie.


Nadal czujê siê na 17 lat, a ju¿ 26 na karku
A.
Pamiêæ Jacoba równie¿ by³a dla mnie zaledwie mu¶niêta w tej czê¶ci. Powiedziano jedynie, ¿e cudowna Queenie opowiedzia³a Jacobowi o wszystkim. Powiem jeszcze, ¿e podoba mi siê takie streszczone, ale równie¿ szczegó³owe przedstawienie sytuacji. Dziêki temu, mo¿na sobie wszystko przypominieæ, ale jednocze¶nie dowiedzieæ siê wiêcej
Nie zgodzê siê jednak ze ¶mierci± Credence'a. Otó¿ ten czarny ob³oczek wspi± siê po kondygnacji (no a raczej jej szcz±takach) metra i znikn±³. Dla mnie oczywiste by³o to, ¿e on prze¿y³. Kto¶ tu chyba niedok³adnie ogl±da³ pierwsz± czê¶æ
Mnie jako¶ nie interesuje czemu Newt zosta³ wydalony ze szko³y i czemu Dumbledore go broni³ (to akurat proste, widzia³ w nim potencja³). No ale... gdyby kto¶ poci±gn±³ ten w±tek dalej, to w drugiej czê¶ci porobi³o by siê wiêksze ³ajno ni¿ jest
W±tek Newta, Lety i Theseusa mo¿e poczekaæ do nastêpnej czê¶ci. Warto pamiêtaæ, ¿e dopiero teraz poznajemy Letê. Historia skupi³a siê na jej dzieciñstwie i zaginionym bracie. Powoli, po kolei. Mo¿e w nastêpnej czê¶ci kto¶ wspomni jak to jest mo¿liwe, ¿e Leta zaczê³a flirt z Theseusem.