Księgarnia Esy i Floresy (ang. Flourish and Blotts )
Weszli do księgarni. Wzdłuż ścian były tam półki od podłogi do sufitu, a na nich księgi oprawione w skórę, wielkie jak płyty chodnikowe, maleńkie książeczki oprawione w jedwab, rozmiarów znaczków pocztowych, książki pełne dziwnych symboli i kilka książek, w których nic nie było.
Księgarnia znajdująca się przy ulicy Pokątnej, w której Harry i inni uczniowie nabywali szkolne podręczniki. Odbyło się w niej również spotkanie autorskie z Gilderoyem Lockhartem, który podpisywał książkę rMoje magiczne jar1; oraz ogłosił, że został nowym nauczycielem obrony przed czarna magią w Hogwarcie. W tym samym czasie w księgarni był Harry z przyjaciółmi i Lockhart wykorzystał jego obecność dla uzyskania rozgłosu. Pozując do zdjęcia z Harrym i wręczając mu swoje książki, które chłopiec oddał później Ginny Weasley. W międzyczasie doszło do sprzeczki pomiędzy panem Weasleyem i Lucjuszem Malfoyem. Ten drugi potajemnie wrzucił do kociołka Ginny dziennik Toma Riddle'a.
Sklep miał kilka problemów z niektórymi książkami, takimi jak Niewidzialne Księgi Niewidzialności, które byly bardzo drogie a nigdy ich nie znaleźli, i Potworne Księgi Potworów, które rozrywały się nawzajem.
Lodziarnia Floriana Fortescure Lodziarnia Floriana Fortescue (ang. Florean Fortescue's Ice Cream Parlour)
Lodziarnia znajdująca się po północnej stronie ulicy Pokątnej. Prowadził ją Florian Fortescue. Był to mały sklep z wydzielonym miejscem do siedzenia, gdzie można było w spokoju zjeść zakupione lody. Mały stolik z dwoma krzesłami ustawiony był także przed lokalem. W środku można było znaleźć mnóstwo rodzajów kolorowych lodów na wystawie.
W wakacje przed rozpoczęciem trzeciego roku w Hogwarcie Harry odrabiał w lodziarni prace domowe z historii magii i jadł darmowe lody. Pomagał mu w tym sympatyczny właściciel, który posiadał bardzo dużą wiedzę na temat średniowiecznego palenia czarownic i z chęcią chłopakowi o tym opowiadał. W 1996 roku Florian został porwany a następnie zabity przez śmierciożerców, a lodziarnia została zamknięta.
Magiczna menażeria (ang. Magical Menagerie)
Sklep znajdujący się na ulicy Pokątnej. Lokal zajmował się sprzedażą magicznych stworzeń i asortymentu do opieki nad nimi. Niektóre sprzedawane istoty nie były magiczne.
W wakacje przez trzecim rokiem nauki Ron odwiedził sklep, aby kupić Eliksir Wzmacniający dla swojego szczura, Parszywka. Podczas tej wizyty na Hermionę spadł kuguchar Krzywołap, którego dziewczyna postanowiła kupić.
Sklep Ollivandera (ang. Ollivander's shop)
Sklep znanego wytwórcy różdżek, znajdujący się przy ulicy Pokątnej w Londynie. Sklep należy do całej rodziny Ollivanderów, lecz najczęściej przebywał tam Garrick Ollivander. Został założony w 382 roku p.n.e.
Harry pierwszy raz odwiedził sklep Ollivandera w wieku jedenastu lat gdy rozpoczynał swój pierwszy rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Wypróbował wiele różdżek, aż w końcu natrafił na giętką jedenastocalową różdżkę wykonaną z ostrokrzewu z piórem feniksa. Ollivander wówczas powiedział mu, że pamięta każdą różdżkę, którą sprzedał, oraz że Lord Voldemort ma bliźniaczą, tzn. z piórem tego samego feniksa.
W Harry Potter i Książę Półkrwi, kiedy Harry wraz z przyjaciółmi odwiedził sklep Ollivandera, okna były zabite deskami, a cały sklep zdemolowany przez Śmierciożerców. Pan Ollivander został porwany przez Voldemorta i trzymany w piwnicy Dworu Malfoyów, (z której uciekł razem z Luna, Deanem, Gryfkie, Harrym, Ronem i Hermioną przy pomocy Zgredka). Jego sklep po bitwie o Hogwart najprawdopodobniej został odbudowany.
Madame Malkin - szaty na wszystkie okazje (ang. Madam Malkin's Robes for All Occasions)
Sklep znajdujący się obok księgarni Esy i Floresy na ulicy Pokątnej. W sklepie można było kupić między innymi szaty do Hogwartu. Harry podczas swojej pierwszej wizyty na ulicy Pokątnej spotkał tu po raz pierwszy Dracona Malfoya. W wakacje przed szóstym rokiem Harry i Draco spotkali się ponownie w sklepie. Draco właśnie przymierzał nową szatę do Hogwartu. Kiedy weszła Hermiona, Malfoy nazwał ją szlamą, Malkin oburzyła się, jednak Draco nadal obrażał Granger. Ron i Harry wycelowali różdżkami w Dracona. Wkrótce Narcyza Malfoy zaczęła grozić Harry'emu. Wywiązała się ostra wymienia zdań między stronami, Harry sarkastycznie stwierdził, że Narcyza pewnie wezwie zaraz śmierciożerców na pomoc. Malkin nie wiedziała co robić, próbowała załagodzić sytuację udając, że nic się nie dzieje i poprawiając lewy rękaw szaty Draco. Ten jednak syknął z bólu i zabrał rękę. Harry podejrzewał, że dlatego, ponieważ miał tam wytatuowany Mroczny Znak(co później okazało się prawdą). Zaraz potem Narcyza i Draco wyszli twierdząc, że udają się do konkurencji - Twilfiitta i Tattinga.
Twilfitt i Tatting (ang. Twilfitt and Tattings)
Sklep znajdujący się na ulicy Pokątnej, w którym można było nabyć między innymi szkolne szaty. Blisko niego jest wejście na ulicę Śmiertelnego Nokturnu oraz sklep z różdżkami Ollivandera.
To tu udał się Draco z matką po kłótni z Harrym w sklepie Madame Malkin.
Centrum Handlowe Eeylopa - Sowy, Puchacze, Syczki, Włochatki, Uszatki Śnieżne (ang. Eeylops Owl Emporium - Tawny, Screech, Barn, Brown and Snowy)
Sklep z sowami oraz z akcesoriami do opieki nad nimi, jak i pielęgnacji.
Rubeus Hagrid kupił tam dla Harry'ego sowę śnieżną, Hedwigę, jako prezent urodzinowy podczas ich pierwszej wspólnej wizyty na ulicy Pokątnej.
W późniejszych latach Ron i Harry kupowali tam pudła przysmaków dla Świstoświnki i Hedwigi.
Magiczne Dowcipy Weasleyów (ang. Weasleys' Wizard Wheezes)
Sklep braci Weasleyów założony przez nich po opuszczeniu szkoły m.in. dzięki wsparciu finansowemu Harry`ego. W sklepie można było zakupić różnego rodzaju magiczne gadżety do robienia psikusów. Część z nich była wynaleziona przez samych bliźniaków jeszcze podczas nauki w Hogwarcie.
Po odzyskaniu mocy przez Voldemorta zdecydowali się na produkcję artykułów związanych z obroną osobistą, ponieważ okazało się, że wielu czarodziejów, nawet tych z Ministerstwa Magii, nie potrafi rzucić porządnego Zaklęcia Tarczy. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. Ministerstwo zaczęło nabywać u bliźniaków Kapelusze obronne dla swoich pracowników pomocniczych. Sklep szybko zaczął przynosić zyski. Mieli stworzyć filię firmy w zamkniętym Sklepie Zonka w Hogsmeade, ale zrezygnowali, gdy uczniom Hogwartu, ze względów bezpieczeństwa, zabroniono odwiedzania wioski. Wkrótce zmuszeni byli zamknąć sklep, ponieważ cala rodzina ukrywała się przed poplecznikami Voldemorta.
Po drugiej bitwie o Hogwart i śmierci Freda, George ponownie uruchomił biznes razem z Ronem.
Miodowe królestwo (ang. Honeydukes)
Znajdująca się w Hogsmeade cukiernia, w której można był zakupić różnego rodzaju słodkości od zwykłych cukierków poprzez takie, które wywoływały różnorodne efekty (np. lewitację) aż do karaluchowego bloku (przypuszczam, że to przysmak trolli :P ). Miejsce tłumnie odwiedzane przez uczniów Hogwartu. Bardzo często słodycze z Miodowego Królestwa były wykorzystywane jako prezenty z okazji urodzin czy świąt. Tajne przejście znajdujące się w garbie jednookiej wiedźmy, którym Harry wymykał się do Hogsmeade prowadziło do piwnicy Miodowego Królestwa.
Sklep z używanymi szatami (ang. Second-Hand Robes)
Sklep z odzieżą używaną znajdujący się na ulicy Pokątnej.
W 1992 roku Molly Weasley zabrała tam Ginny, aby kupić jej szaty do Hogwartu. W 1994 Molly kupiła tam szatę wyjściową dla Rona.
Sklep z markowym sprzętem do quidditcha (ang. Quality Quidditch Supplies)
Magiczny sklep, w którym można było kupić wszystko, co potrzebne do grania w quidditcha. Wystawy tego sklepu zwykle przyciągały wiele par oczu, zwłaszcza uczniów Hogwartu. Sklep jako jeden z pierwszych miał w ofercie sprzedaży najnowsze modele. To tam Harry po raz pierwszy widział Nimbusa 2000 i Błyskawicę. Prawdopodobnie sklep prowadził sprzedaż wysyłkową i to właśnie w nim Syriusz zamówił miotłę dla Harry'ego.
Sklep z kociołkami madame Potage (ang. Potage's Cauldron Shop)
Sklep znajdujący się na ulicy Pokątnej, zajmujący się sprzedażą różnych rodzajów kociołków. Był pierwszym stanowiskiem po prawej, od wejścia przez podwórko za Dziurawym Kotłem. Jego właścicielem była Madame Potage. W orefie znajdowały się zarówno zwyczajne, miedziane, mosiężne i cynowe kotły w różnych rozmiarach, jak również bardziej nowoczesne srebrne, samomieszalne czy tez składane.
Sklepie odzieżowy Gladraga (ang. Gladrags Wizardwear).
Sklep zlokalizowany na ulicy Pokątnej oraz w Hogsmeade. Harry kupił w tym sklepie skarpetki dla Zgredka w podziękowaniu za pomoc z drugim zadaniem Turnieju Trójmagicznego.
"Najpierw udali się do sklepu odzieżowego Gladraga, żeby kupić prezent Zgredkowi. Mieli kupę zabawy, wybierając wszystkie najbardziej niesamowite skarpetki, w tym parę w świecące złote i srebrne gwiazdki oraz taką, która zaczynała wrzeszczeć, kiedy wydzielała zbyt silny zapach."
Harry Potter i Czara Ognia
Sklep ten był również wymieniony jako jeden ze sponsorów podczas Mistrzostw Świata w Quidditchu.
Sklep Zonka (ang. Zonko's Joke Shop)
Sklep, który znajdował się w wiosce Hogsmeade. Bardzo popularny wśród uczniów Hogwartu. Można było zakupić tam rzeczy przydatne do robienia magicznych psikusów. Był wzorem dla Freda i George'a Weasleyów przy tworzeniu ich własnego sklepu.
Podczas wydarzeń związanych z dojściem do władzy Lorda Voldemorta, sklep został zamknięty. Fred i George po sukcesie sklepu przy ulicy Pokątnej odwiedzili Hogsmeade mając nadzieję na wykupienie lokalu i przekształcenie go w swój sklep.
Sklep Scrivenshafta (ang. Scrivenshaft's Quill Shop) z piórami,
Sklep Scrivenshafta był odwiedzany podczas wycieczek do Hogsmeade przez Hermionę Granger, kiedy chciała zakupić nowe pióro.
Sklep u Derwisza i Bangesa (ang. Dervish and Banges)
Sklep położony na skraju wioski Hogsmeade. Można było w nim zakupić najróżniejsze magiczne przedmioty (m.in. fałszoskopy). Przy tym sklepie Harry spotkał się z Syriuszem, który opowiedział mu o Crouchu, Karkarowie i śmierciożercach.
Sklep u Borgina i Burkesa (ang. Borgin and Burkes)
Sklep mieszczący się na ulicy śmiertelnego Nokturnu. Specjalizujący się w przedmiotach czarnomagicznych. Harry po raz pierwszy trafił do tego sklepu przypadkiem, gdy niewyraźnie wymówił nazwę ulicy podróżując siecią Fiuu. Wtedy też zaatakowała go ręką Glorii. W sklepie pojawił się Pan Malfoy z synem próbując pozbyć się kilku czarnomagicznych przedmiotów, które miał w domu.
Sklep był w późniejszym czasie również miejscem spotkania śmierciożerców. Znajdująca się w sklepie szafka zniknięć służyła za tajemne przejście do szkoły podczas Pierwszej Bitwy o Hogwart. Drugą szafkę znajdująca się w Pokoju Życzeń naprawił Draco Malfoy. W tym sklepie również Draco zakupił przeklęty naszyjnik, którego dotknęła Katie Bell, a który docelowo miał służyć uśmierceniu Dumbledora.
Artykuł bardzo przyjemny. Co prawda większość z zawartych w nim informacji nie zaskoczyła mnie. Raczej są powszechnie znane, ale też nie dysponujemy niczym poza tym.
Poodna mi sie takie zestawienie wszystkiego w jednym miejscu.
Gdzieniegdzie w tekście powyskakiwały "r" ale to efekt przekopiowania artykułu z Worda.