Robert Thomas Pattinson - brytyjski aktor filmowy i teatralny, muzyk i model. Urodził się 13 maja roku 1986 w Anglii. Jego matka, Claire, pracowała w agencji modelek, a ojciec Richard importował samochody ze Stanów Zjednoczonych. Robert dorastał wraz z dwiema siostrami - Victorią i Elizabeth, ukończył dwie szkoły: Tower House School i Harrodian School, pracował w Barnes Theatre Company. Jako aktor filmowy zadebiutował w "Vanity Fair - Targowisko próżności". Popularność przyniosła mu rola Cedrica Diggory w "Harry'm Potterze", a potem Edwarda Cullena w "Zmierzchu".
Dzieciństwo
Robert urodził się i wychował w Barnes, spokojnym miasteczku w pobliżu Londynu. Chociaż jemu i jego rodzeństwu niczego nie brakowało, to rodzice od początku uczyli ich wartości pieniądza i ludzkiej pracy. Młody Pattinson już od dziesiątego roku życia roznosił gazety i wyprowadzał psy na spacer.
Pierwszą szkołą Roberta było Tower House School - prywatna placówka wyłącznie dla chłopców w wieku od czterech do trzynastu lat. Tam właśnie chłopak mógł rozwijać swoje zainteresowania związane z muzyką i teatrem. Występował w amatorskich przedstawieniach, jego pierwszą "rolą" była postać Króla Serc w sztuce "Spell for a Rhyme" napisanej przez jednego z nauczycieli. Niestety Robert, choć na ogół spokojny, nieśmiały i wstydliwy, wcale nie był wzorem ucznia. Jego świadectwa przedstawiały się marnie, głównie ze względu na jego brak chęci do odrabiania jakichkolwiek zadań domowych.
Gdy Pattinson skończył lat dwanaście, został przyjęty do Harrodian School w Barnes. Tam, choć również niepokorny, zdobywał znacznie lepsze stopnie, głównie z języka angielskiego. Niedługo potem zapisał się do miejscowej grupy teatralnej "Barnes Theatre Company", gdzie zagrał swoje pierwsze większe role w "Anything Goes", "Our Town" i "Tessie d'Urberville" Ta krótka, lecz udana współpraca skłoniła Roberta do poszukiwania ról telewizyjnych. W tym samym czasie wystąpił w "Makbecie" wystawionym w Centrum Sztuki organizacji charytatywnej Old Sorting Office.
Robert Pattinson próbował także swoich sił jako model. Pracował dla projektantki Nicole Farhi oraz dla marki odzieżowej Hackett, odbywał również regularne sesje zdjęciowe dla kolorowych pism dla nastolatek.
Swoją pierwszą poważną rolę otrzymał w dramacie kostiumowym "Targowisko próżności", gdzie grał wraz z Reese Witherspoon, chociaż nakręcone z nim sceny nie ukazały się w końcowej wersji filmu (dołączono je jako dodatki na płycie DVD).
Robert skończył naukę w Harrodian School otrzymując na maturze 6 i dwie 5, sam jednak komentuje to tak: "Nie wiem, jak to się stało. Nie znałem nawet połowy materiału. Wtedy straciłem wiarę w system egzaminów".
Przygoda z Potterem
Robert musiał się porządnie zastanowić, czy chce wziąć udział w tym filmie. Była to dla niego szansa na pierwszą poważną rolę, ale oznaczała koniec intymności i spokoju. Ponad to młody aktor miał zagrać obok takich sław jak Gary Oldman, Ralph Fiennes Alan Rickman, Timothy Spall czy Warwick Davis (którego nawiasem Robert jako jedynego poprosił o autograf).
Pattinson nigdy nie uważał Cedrica za zwykłego bohatera. Wcielanie się w jego postać sprawiała mu dużo przyjemności, choć nieco rozpraszały go wymagania widzów. Wszyscy oczekiwali, że aktor grający Diggory'ego będzie nieziemsko przystojny, podczas gdy Robert wcale się za takiego nie uważał. Niezbyt mu się podobało większe zwracanie uwagi na swój wygląd, niż wczuwanie się w charakter postaci. Kolejnym dla Pattinsona problemem była osobisty trener.
"Czy ty nie miałeś być typem sportowca? Teraz mógłbyś zagrać raczej wiotkiego poetę lub kogoś w tym guście" - śmiał się z niego scenograf.
Jego trzytygodniowe męczarnie skończyły się na kontuzji barku i chyba dopiero wtedy zaakceptowano go takim, jakim był.
Na planie młody aktor najbardziej zaprzyjaźnij się z dwójką aktorów - Katie Leung i Stanislavem Ianevskim.
Dla Roberta najtrudniejszą sceną był wyścig w labiryncie, gdzie wszystko kręcono "od ręki" (operator biegał wokół nich z kamera na ramieniu). Z kolei momentem najbardziej krepującym był bal. "Wydaje mi się, że najbardziej kłopotliwą sytuacją było udawanie zwyczajnego tańca do muzyki zespołu rockowego" mówił Robert i chyba trudno mu się dziwić. Mało kto potrafi sprawiać wrażenie, że się świetnie bawi.
Rola w "Zmierzchu"
Przez kilka kolejnych lat Robert zadowalał się mniejszymi rolami w niezbyt popularnych filmach. Tam doskonalił swoje umiejętności aktorskie, oddalając się od jaskrawych świateł Holywoodu. W 2009 roku przyjął rolę Salvadora Dali w biograficznych filmie "Little ashes" (choć na początku miał tam grać jego przyjaciela...). Była to dość skromna produkcja, której popularność wzrosła po ukazaniu się filmu "Zmierzch".
Do roli Edwarda Cullena zgłosiło się mnóstwo chłopców, a decydujący głos w kwestii wyboru miała sama Stephanie Meyer. Wielu do tej pory stawia sobie pytanie: Dlaczego akurat Robert? Reżyserka Catherine Hardwicke określiła to następująco: "Niewielu aktorów spełniało kryteria wyglądu opisanego w powieści bohatera - blada cera i uroda nie z tego świata. Większość z nich była przystojna, ale przypominała typowego amerykańskiego młodzieńca. Robert Pattinson był inny, miał wszystko, o co nam chodziło: tę kanciastą twarz i rodzaj tajemniczej aury, tak jak Edward".
Zapewne, gdyby Robert zdawał sobie sprawę, jakie zamieszanie wywoła "Zmierzch", poważnie by się zastanowił nad tą przyjęciem tej roli. Jego wizja Edwarda nie odpowiadała fanom dzieła pani Meyer. Mało tego - aktor był nominowany do "Złotej Maliny" za drugą część filmu - "Księżyc w nowiu". Obecnie w kinach można podziwiać "Zaćmienie".
Plany na przyszłość
Między "Księżycem w nowiu" a "Zaćmieniem" Robert zaszczycił swym udziałem jeszcze jeden film - "Remember me" ("Twój na zawsze"), którego recenzje były w miarę dobre. Niektórzy zarzucali filmowi zbyt duży dramatyzm, samemu Robertowi sztywność, ale zdecydowanie bardziej podobał się krytykom Tylor niż Edward.
Ciężko jest w przypadku Roberta mówić o przyszłości, zwłaszcza, że życiem aktora często rządził przypadek. Nigdy nie planował swojej kariery aktorskiej. Możemy za to być pewni, iż Robert wystąpi w filmie "Water for Elephants" jako Jacob, młody weterynarz, który po śmierci rodziców nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Dołącza do grupy cyrkowej, gdzie się zakochuje, niestety, w mężatce. Pattinsona możemy też się spodziewać w czwartej części "Zmierzchu" - "Przed świtem" oraz "Unbound Captives".
Filmografia
2004 Vanity Fair. Targowisko próżności
Pierścień Nibelungów Giselher
2005 Harry Potter i Czara Ognia
2006 Haunted Airman Toby Jugg
2007 The Bad Mother's Handbook
The Summer House
2008 How To Be Art
Zmierzch
2009 Little Ashes
Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu
2010 Twój na zawsze
Zaćmienie
producent wykonawczy
Bel Ami
Water for Elephants
Saga "Zmierzch": Przed Świtem
Unbound Captives
Ciekawostki:
*Na ścieżce dźwiękowej filmu "Zmierzch" pojawiają się dwa utwory zaśpiewane przez Pattinsona: "Never Think", napisana przez niego wspólnie z Samem Bradley i "Let Me Sign", autorstwa Marcusa Fostera i Bobby'ego Longa. (KLIK, KLIK - jakby kto chciał posłuchać)
*Był prezenterem na 81. ceremonii wręczenia Oscarów, 22 lutego 2009.
*Nie przeczytał żadnej części "Harry'ego Pottera" zanim nie otrzymał roli Cedrika w ekranizacji tej książki
* Przygotowując się do roli w filmie "Water for elephant" Robert uczył się podstaw języka polskiego. (Jeśli ktoś chce posłuchać "podnieś nogę" w wykonaniu Roberta oraz ogólny wywiad na temat "Zaćmienia" w "Dzień dobry TVN" zapraszam tu - KLIK
* W 2010 roku zadebiutował na 50. miejscu na liście "Stu najbardziej wpływowych gwiazd na świecie" magazynu Forbes.
*W jednym z wywiadów aktor został zapytany co woli - Harry'ego Pottera (zagrał rolę w ekranizacji czwartej powieści) czy Zmierzch. Robert bez wahania wybrał drugi wariant.
Źródła
*"Robert Pattinson" Paul Stenning
* Filmweb
* Wikipedia
*Kinomaniak
*Stopklatka
*Youtube
*Students pl
Rekord osób online:
Najwięcej userów: 308
Było: 25.06.2024 00:46:08
Bardzo ładnie, przejrzyście i przyjemnie
Dodałbym do zdjęcia kod align="left", żeby zdjęcie było w tekście, ale jest ok
Ładnie posegregowane, czytelnie. Łatwo się odnaleźć. Takie biografie mi się podobają. Widzę HTML, co też jest na plus, niejako segreguje i ustawia tekst. Odnośniki, ciekawostki, bardzo ładnie.
Pattinson to nie jest aktor, którego ubóstwiam, więc szczątkowo przeczytałem ten artykuł, ale to, co przeczytałem nie zawierało błędów i (jak mówiłem) było lekkie, i przyjemne
Wybitny.