Rok szkolny w Hogwarcie, tak jak we wszystkich mugolskich placówkach, rozpoczyna się wraz z początkiem miesiąca. Niezależnie od dnia tygodnia, pierwszego września młodzi czarodzieje wyruszają na dworzec King's Cross na peron 9 i 3/4, skąd zawsze punktualnie o godzinie 11 odjeżdża Hogwart Express.
Nie wiemy dokładnie, ile trwa podróż - musi być ona jednak dość długa, ponieważ odjeżdżający rano pociąg dociera na miejsce dopiero wieczorem. Expressem jadą jedynie uczniowie oraz czarownica sprzedająca słodycze w wózku, chociaż znane są dwa wyjątki podróży do zamku przez nauczycieli: w 1993 roku do Hogwartu pociągiem jechał Remus Lupin, natomiast trzy lata później Horacy Slughorn. Nauczyciel eliksirów urządził wtedy pierwsze spotkanie reaktywowanego Klubu Ślimaka. Zebrał wybranych przez siebie uczniów w jednym przedziale oraz urządził ucztę, podczas której wypytywał ich o znanych krewnych. Podczas drogi odbywa się także pierwsze w roku zebranie prefektów.
Po nieznanym okresie czasu pociąg dojeżdża na stacje w Hogsmeade, skąd uczniów do zamku zawożą powozy, ciągnięte przez testrale. Są to konie, widzialne dla tych, którzy byli świadkami śmierci - przez to niesłusznie uważane są za przynoszące nieszczęście. Wyjątek stanowią pierwszoroczni, którzy razem z gajowym przepływają jezioro w łodziach. Do każdej z łódek wsiadają cztery osoby.
Po przybyciu do zamku w Wielkiej Sali rozpoczyna się uczta powitalna. Przed jej rozpoczęciem odbywa się także bardzo ważna uroczystość - Ceremonia Przydziału. Tiara Przydziału, która co roku śpiewa inną wymyśloną przez siebie piosenkę, rozdziela uczniów do czterech hogwarckich domów - Gryffindoru, Hufflepuffu, Slytherinu i Ravenclawu. Następnie do stołów podane są posiłki, przyrządzane przez skrzaty w hogwarckiej kuchni. Później aktualny dyrektor Hogwartu wygłasza mowę, przypomina o najważniejszych zakazach woźnego oraz przedstawia nowych nauczycieli. Śpiewany jest także hymn szkoły.
Po uczcie uczniowie prowadzeni są przez prefektów swojego domu do Pokojów Wspólnych. Uczniowie Gryffindoru do wieży na siódmym piętrze, Ravenclawu do wieży zachodniej oraz studenci Hufflepuffu i Slytherinu - do Lochów. Ślizgoni i Gryfoni dostają nowe hasła, potrzebne im do dostania się dormitorium. Krukoni, aby dostać się do dormitorium, muszą rozwiązać zagadkę kołatki, natomiast Puchoni, żeby móc odpoczywać w pokoju wspólnym, powinni stuknąć drugą baryłkę od spodu, pośrodku drugiego rzędu w rytm "Helga Huffelpuff".
Następnego dnia przy śniadaniu opiekunowie domów rozdają swoim podopiecznym plany zajęć.
Puchar Domów
Przez cały rok w szkole trwa Puchar Domów - punkty są przyznawane uczniom przez prefektów i nauczycieli za dobre sprawowanie, jednak różne występki studentów, prócz szlabanów, mogą kończyć się także utratą punktów dla domu. Punkty z Pucharu Domów przyznawane są również za rozgrywki Quidditcha. Zacięta rywalizacja między domami trwa cały rok, a wyniki są oficjalnie podane na uczcie pożegnalnej.
Dzień ucznia w Hogwarcie
Przedmioty, których naucza się w zamku to transmutacja, obrona przed czarną magią, zaklęcia, eliksiry, astrologia, numerologia, starożytne runy, historia magii, zielarstwo, wróżbiarstwo, opieka nad magicznymi stworzeniami, mugoloznawstwo oraz latanie dla pierwszorocznych. Studenci Hogwartu mają w ciągu dnia mniej lekcji niż w mugolskich szkołach, jednak są one wiele bardziej intensywne i męczące. Około godzin ósmej rozpoczyna się śniadanie, natomiast o dziewiątej pierwsza, trwająca 60 minut lekcja. Po dwóch godzinach intensywnej nauki rozpoczyna się przerwa, po której uczniowie znów idą na zajęcia. Następnie w wielkiej sali podawany jest lunch, po którym odbywają się ostatnie lekcje. Po nich czarodzieje mają czas wolny, podczas którego odrabiają zadane prace domowe - piszą eseje, pracują w bibliotece. Raz w tygodniu o północy odbywają się także lekcje astronomii.
Na co dzień uczniowie mają obowiązek chodzić w szkolnych mundurkach. Stanowią go biała koszula, szata z tarczą w barwach domu oraz krawat, również określający przydział w Hogwarcie.
Po zajęciach uczniowie oprócz nauki spędzają wspólnie czas na błoniach czy w zamku, w wygodnych Pokojach Wspólnych. Raz na jakiś czas uczniowie trzeciego roku oraz starsi posiadający zgodę od opiekuna mają możliwość także wybrania się do Hogsmeade - magicznej wioski, znajdującej się niedaleko zamku. Szczególne zainteresowanie w miejscowości wzbudza sklep Zonka czy Miodowe Królestwo. Sporym zainteresowaniem w szkole cieszy się także Quidditch - gra drużynowa na miotłach, gdzie w skład każdej z nich wchodzi siedem osób: szukający, trzech ścigających, obrońca oraz dwóch pałkarzy. Ścigający rzucają między sobą kafla próbując przerzucić go przez obręcz, w czym przeszkadza mu obrońca przeciwnej drużyny. Pałkarze mają zadanie chronić swoich zawodników przed złośliwymi tłuczkami i kierować je w stronę drużyny przeciwnika. Mecz kończy się natomiast dopiero po złapaniu złotego znicza przez szukającego, co daje drużynie 150 punktów. Kapitanów drużyny wybierają opiekunowie domów, natomiast eliminacje do drużyn odbywają się na początku roku szkolnego. Rozgrywki między domami zaczynają się dwa tygodnie po rozpoczęciu roku i zawsze towarzyszą im spore emocje oraz zainteresowanie meczami.
Święta i egzaminy
Ważnym, obchodzonym w szkole świętem jest Noc Duchów 31 października. Tego dnia odbywa się uczta w specjalnie udekorowanej Wielkiej Sali. Z sufitu zwisają wielkie, wyhodowane przez woźnego dynie, ze ścian zwisał nietoperze, latają one również po Wielkiej Sali. Na uczcie nie brakło także hogwarckich duchów, które licznie przybywały na uroczystość. Jedzenie serwowane tego dnia przez skrzaty także różniło się od codziennej kolacji - na stole można było zobaczyć różne magiczne słodycze, paszteciki dyniowe czy pieczone ziemniaki.
Następnym obchodzonym w Hogwarcie świętem jest Boże Narodzenie przy okazji końca pierwszego semestru. Większość uczniów wraca wtedy do domów, tylko nieliczne osoby święta spędzają w szkole. Zamek podczas Bożego Narodzenia jest bogato udekorowany, panuje ciepła, świąteczna atmosfera, do szkoły wniesione i przystrojone zostają choinki. W Wielkiej Sali odbywa się Wigilia. Jedzenie podawane wtedy do stołów to między innymi pieczone indyki, pudding, ziemniaki, frytki, krokiety, biszkopt z kremem, groszek czy sosy - żurawinowy i pieczeniowy. Na stołach rozłożone były także sterty czarodziejskich, strzelających niespodzianek - petard, z których wylatywały między innymi balony czy zestaw figur do szachów.
W 1994 roku z okazji Turnieju Trójmagicznego w Hogwarcie odbył się Bal Bożonarodzeniowy.
Uczniowie, którzy na święta wrócili do domów, pociągiem Hogwart Express wracają do zamku krótko po szóstym stycznia i rozpoczyna się drugi semestr nauki.
Następnym świętem, choć nie tak hucznie obchodzonym w Hogwarcie, podczas którego uczniowie mogą wrócić do domów, jest Wielkanoc.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły są egzaminy - odbywają się zawsze w pierwszym tygodniu czerwca i piszą je wszyscy uczniowie. Jedyną osobą, która może je odwołać jest dyrektor, tak jak stało się to w 1993 roku. Wyniki z tych sprawdzianów znane są już tydzień potem.
Studenci na piątym roku piszą SUMy, czyli Standardowe Umiejętności Magiczne. To od wyników na tym teście zależy, jakie przedmioty uczeń będzie mógł kontynuować w szóstej klasie. Dwa lata starsi czarodzieje zdają natomiast Owutemy, czyli Okropnie Wyczerpujące Testy Magiczne. Pisane są one w Wielkiej Sali, do której specjalnie na tę okazję przyjeżdżają egzaminatorzy z Ministerstwa Magii. Oceny, jakie można dostać to Wybitny, Powyżej Oczekiwań, Zadowalający, Nędzny, Okropny i Troll. Wyniki z tych testów uczniowie otrzymują sowią pocztą w wakacje.
Rok szkolny w Hogwarcie kończy się w trzecim tygodniu czerwca. Odbywa się oficjalna uczta pożegnalna, podczas której dyrektor ogłasza zwycięzcę Pucharu Domów. Wielka Sala udekorowana jest w kolorach Domu, który tym razem uzyskał największą liczbę punktów. Wyjątkiem była uczta pożegnalna w 1995 roku, kiedy po śmierci Cedrika Diggory'ego na znak żałoby sala udekorowana została na czarno.
Następnie czarodzieje ze stacji w Hogsmeade pociągiem Hogwart Express wracają do Londynu, rozpoczynają się dwumiesięczne wakacje.
List przychodzi zawsze w 11 urodziny? Czyli jeśli ktoś ma rocznikowo 11, ale urodziny dopiero w grudniu, to idzie do szkoły rok później? Albo jeśli ktoś urodził się 31 sierpnia, to musi się błyskawicznie przygotować do szkoły, albo idzie za rok? Czy tylko mi wydaje się to nie fair?
Punkty z czy punkty do?
Czyli po śniadaniu są dwie lekcje? Mogłaś to trochę bardziej sprecyzować.
A fu, ale brzydkie zdanie.
Cały czas piszesz w czasie teraźniejszym, a w tym akapicie nagle przechodzisz do przeszłego.
Artykuł bardzo treściwy i porządny. Podejrzewam, że trochę nad nim posiedziałaś. Wydaje mi się (tylko wydaje, bo nie jestem ekspertem), że czasem coś było nie tak z przecinkami, ale nie zapisałam tego, a teraz nie będę szukać. Zaskakujące jak szybko i płynnie czyta się ten artykuł.