Ostatnie
Artykuły Fan Fiction

Magiczne puzzle HP

Kategoria: Inne
Autor: Smierciojadek

Współpraca z Tactic Games
>> Czytaj Więcej

Prorok Niecodzienny ...

Kategoria: Prorok Niecodzienny
Autor: Prefix użytkownikaProrok Niecodzienny

Wydanie stworzyli: Nieoryginalna, Klaudia Lind, Anastazja Schubert, Takoizu, CoSieDzieje, Syriusz32.
>> Czytaj Więcej

The House of Gaunt

Kategoria: Recenzje filmów
Autor: Anastazja Schubert

Jak wyglądało życie Gauntów? Powstał film, który Wam to pokaże.
>> Czytaj Więcej

HPnet istnieje naprawdę

Kategoria: HPnet
Autor: Anastazja Schubert

W sierpniu HPnetowicze mieli okazję spotkać się w Krakowie. Jak było?
>> Czytaj Więcej

Prorok Niecodzienny ...

Kategoria: Prorok Niecodzienny
Autor: Syriusz32

Wydanie stworzyli: Klaudia Lind, louise60, Zireael, Aneta02, Anastazja Schubert, Lilyatte, Syrius...
>> Czytaj Więcej

Prorok Niecodzienny ...

Kategoria: Prorok Niecodzienny
Autor: Prefix użytkownikaProrok Niecodzienny

Wydanie stworzyli: Klaudia Lind, Hanix082, Sam Quest, louise60, PaulaSmith, CoSieDzieje, Syriusz32.
>> Czytaj Więcej

Historia pod skórą z...

Kategoria: Wywiady
Autor: Anastazja Schubert

Każdy tatuaż niesie ze sobą jakąś historię. Jakie niosą te fanowskie, związane z młodym czarodzie...
>> Czytaj Więcej

>> Więcej artykułów! <<

[NZ]Rozdział 10 cz....

Tytuł: Rozdział 10 cz.2 - Wizyta u Hagrida
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

Hermiona nie może zapomnieć o dziwnym zachowaniu profesora Hughesa. Pełna złych przeczuć decyduje...
>> Czytaj Więcej

[NZ]Rozdział 10 cz....

Tytuł: Rozdział 10 cz.1 - Wizyta u Hagrida
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

Hermiona nie może zapomnieć o dziwnym zachowaniu profesora Hughesa. Pełna złych przeczuć decyduje...
>> Czytaj Więcej

[NZ]Rozdział 9 cz.2...

Tytuł: Rozdział 9 cz.2 - Nocna przechadzka
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

Rok szkolny nabiera rozpędu, a Hermiona staje przed zadaniem patrolowania korytarzy kolejnej nocy...
>> Czytaj Więcej

Remus Lupin

Tytuł: Remus Lupin
Gatunek: Poezja
Autor: Kasia Koziorowska

Cykl wierszy poświęcony Remusowi. :)
>> Czytaj Więcej

[NZ]Rozdział 9 cz.1...

Tytuł: Rozdział 9 cz.1 - Nocna przechadzka
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

Rok szkolny nabiera rozpędu, a Hermiona staje przed zadaniem patrolowania korytarzy kolejnej nocy...
>> Czytaj Więcej

[NZ]Rozdział 8 cz.2...

Tytuł: Rozdział 8 cz.2 - Nowi nauczyciele
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

W Hogwarcie rozpoczyna się nowy rok szkolny. Hermiona wraz z przyjaciółkami ma pierwsze zajęcia i...
>> Czytaj Więcej

[NZ]Rozdział 8 cz.1...

Tytuł: Rozdział 8 cz.1 - Nowi nauczyciele
Seria: Hermiona Granger i Powrót do Hogwartu
Gatunek: Przygodowe
Autor: Prefix użytkownikaNicram_93

W Hogwarcie rozpoczyna się nowy rok szkolny. Hermiona wraz z przyjaciółkami ma pierwsze zajęcia i...
>> Czytaj Więcej

>> Więcej fan fiction! <<
Statystyki
Online Statystyki
Goście online: 39
Administratorzy online: 0
Aktualnie online: 0 osób
Łącznie na portalu jest
48,158 osób
Ostatnio zarejestrowany:

Rekord osób online:
Najwięcej userów: 1414
Było: 24.05.2026 16:48:00
Napisanych artykułów: 1,087
Dodanych newsów: 10,564
Zdjęć w galerii: 21,490
Tematów na forum: 3,920
Postów na forum: 319,635
Komentarzy do materiałów: 222,016
Rozdanych pochwał: 3,327
Wlepionych ostrzeżeń: 4,170
Puchar Domów
Aktualnym mistrzem domów jest  GRYFFINDOR!

Gryffindor
Punktów: 1509
uczniów: 4220
Hufflepuff
Punktów: 335
uczniów: 3778
Ravenclaw
Punktów: 916
uczniów: 4452
Slytherin
Punktów: 115
uczniów: 4107

Ankieta
Zima przejęła Hogwart i okolice, śnieg mocno sypie, ale to Cię nie powstrzyma przed robieniem planów. Zastanawiasz się, co ciekawego można robić w weekend:

Bitwa na śnieżki to jest to! Może "zupełnym przypadkiem" oberwie od nas przechodzący obok Snape.
12% [9 głosów]

Plan to brak planu. Będę leżeć w łóżku, pić kakao i plotkować ze współlokatorami z dormitorium.
40% [31 głosów]

Mój nos utknie głęboko w książkach. Tylko pani Pince będzie mnie mogła odgonić od czytania.
13% [10 głosów]

Wymknę się cicho do Miodowego Królestwa. Najwyższa pora uzupełnić zapasy słodkości.
9% [7 głosów]

Postraszę we Wrzeszczącej Chacie. Uwielbiam oglądać miny przechodniów, kiedy wydaje im się, że uciekają od duchów i upiorów.
12% [9 głosów]

Każda pogoda jest dobra na Quidditcha. Śnieg nie powstrzyma mnie przed regularnymi treningami.
14% [11 głosów]

Ogółem głosów: 77
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 07.02.23

Archiwum ankiet
Ostatnio w Hogwarcie
Hufflepuff[P]Louise Lainey ostatnio widziano 17.12.2024 o godzinie 15:44 w Błonia
HufflepuffValerie Adams ostatnio widziano 02.07.2023 o godzinie 13:40 w Stacja kolejowa
HufflepuffValerie Adams ostatnio widziano 27.06.2023 o godzinie 21:20 w Błonia
HufflepuffValerie Adams ostatnio widziano 23.06.2023 o godzinie 16:46 w Sala transmutacji
HufflepuffValerie Adams ostatnio widziano 22.06.2023 o godzinie 19:04 w VII piętro
HufflepuffValerie Adams ostatnio widziano 12.06.2023 o godzinie 18:15 w Dziedziniec Transmutacji
Tiara Przydziału



Więc bez lęku, do dzieła!
Na głowy mnie wkładajcie,
Jam jest Myśląca Tiara,
Los wam wyznaczę na starcie!



Informacje ogólne

Tiara Przydziału była dawnym nakryciem głowy Godryka Gryffindora. Została zaczarowana przez założycieli Hogwartu, aby potrafiła na podstawie pożądanych przez nich cech przydzielić uczniów do czterech domów. Jeden z nauczycieli wyczytywał alfabetycznie nazwiska uczniów, którzy po kolei wkładali tiarę na głowę, a ona głośno oznajmiała decyzję odnośnie domu, używając do mówienia rozdarcia znajdującego się w pobliżu ronda. Przez pozostały czas tiara spoczywała w gabinecie dyrektora szkoły.


Harry szybko spojrzał w dół, bo profesor McGonagall ustawiła przed nim stołek o czterech nogach. Na stołku spoczywała spiczasta tiara czarodzieja, wystrzępiona, połamana i okropnie brudna. Ciotka Petunia nie pozwoliłaby trzymać czegoś takiego w domu. (Harry Potter i Kamień Filozoficzny)

Rozterki tiary


Tiara początkowo chciała przydzielić Harry'ego Pottera do Slytherinu, a w drugim tomie potwierdziła, że by tam pasował.

- Hmm - usłyszał w uchu cichy głosik. - Trudne. Bardzo trudne. Mnóstwo odwagi, tak. Umysł też dość tęgi. To prawdziwy talent... och, na Boga, tak... i zdrowe pragnienia sprawdzenia się... tak, to bardzo interesujące... Więc gdzie mam go przydzielić? (...) - Nie do Slytherinu? - odezwał się głosik. - Jesteś pewny? Możesz być kimś wielkim, tak, to wszystko jest tu, w twojej głowie, a Slytherin na pewno pomoże ci w osiągnięciu wielkości... Nie? No dobrze, skoro jesteś pewny... niech będzie... GRYFFINDOR! (Harry Potter i Kamień Filozoficzny)

Jesteś ciekaw, czy umieściłam cię we właściwym domu - przerwał mu głos. - Tak... ciebie było wyjątkowo trudno przydzielić, to prawda. Ale podtrzymuję to, co już ci powiedziałam - Harry'emu zabiło serce - że pasowałbyś do Slytherinu. (Harry Potter i Komnata Tajemnic)

Rozważała także umieszczenie Hermiony Granger w Ravenclawie, jednak, jak wiemy, ostatecznie wybrała Gryffindor. Nevile Longbottom, który uważał, iż nie nadaje się do Domu Lwa, prosił o przydział do Hufflepuffu, aczkolwiek decyzja tiary była inna. Tiara wahała się także, czy przydzielić profesor McGonagall do Ravenclawu, czy bardziej odpowiedni byłby Gryffindor. Wybrała drugi z domów. Co ciekawe - identyczną rozterkę miała jeśli chodzi o Filiusa Flitwicka. Dwójce opiekunów zdarzało się żartować, że mogliby się zamienić rolami.




Piosenki Tiary Przydziału


Ceremonię przydziału rozpoczynała (co roku inna) piosenka Tiary Przydziału. Zwykle ograniczała się ona do opisania cech wyróżniających uczniów danego domu i podkreślenia roli, jaką odgrywał magiczny kapelusz. Zdarzało się, że ostrzegała szkołę przed zagrożeniem, radząc jej społeczności, by się zjednoczyła. Taka sytuacja miała miejsce w V tomie.

Występowanie w książkach


W I tomie przydzieliła ona głównego bohatera do Gryffindoru (rozważała Slytherin, o czym było wspomniane wyżej). Rozdzieliła do czterech domów także innych uczniów z jego rocznika (m.in Hermionę Granger do Gryffindoru, Draco Malfoya do Slytherinu, Hannę Abbot do Hufflepuffu i Padmę Patil do Ravenclawu). W drugiej części zdecydowała się przydzielić siostrę Rona do Gryffindoru, a także prowadziła rozmowę z Harrym w gabinecie Dumbledore'a. W tej samej części także Harry Potter wyciągnął z tiary miecz Gryffindora, którym unicestwił potwora z Komnaty Tajemnic - Bazyliszka. W piątej części ostrzegła szkołę przed grożącym jej niebezpieczeństwem. W pozostałych tomach standardowo rozdzielała uczniów, jednak nie widział tego główny bohater, który na uczty powitalne spóźniał się lub nie był na nich obecny (tom VII)



Opinie o roli Tiary Przydziału

W V tomie Ronald Weasley wyraża wątpliwość, aby "głupi kapelusz" mógł wiedzieć, że szkole coś zagraża. Prawie Bezgłowy Nick słusznie zauważa, że w gabinecie dyrektora tiara zapewne wysłuchuje różnych rzeczy. Natomiast w drugim tomie Albus Dumbledore mówi - Bo widzisz, Harry, to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej niż nasze zdolności, co dowodzi, że tiara nie ma wpływu na przyszłość uczniów, którzy dostrzegane przez nią cechy mogą dowolnie pożytkować i rozwijać, obierając ścieżkę swego postępowania.

Ciekawostki

- Harry Potter słyszał pieśń tiary tylko trzy razy - podczas swej ceremonii przydziału, w części czwartej i piątej. Jak przyznała autorka, ciężko było jej wymyślać kolejne pieśni, a nieobecność głównego bohatera na poszczególnych ceremoniach była celowa i miała ułatwić jej pracę.
- Jak w jednym z wywiadów powiedziała J.K.Rowling, tiara nigdy nie popełniła błędu, niewłaściwie przydzielając ucznia
- W części siódmej Dumbledore mówi, że czasem uważa, iż ceremonia przydziału powinna odbywać się nieco później.
- Podczas edukacji Harry'ego Pottera nazwiska uczniów wyczytywała profesor McGonagall. Wyjątek stanowi część trzecia, gdy tę rolę przejął Flitwick.
- Autorka rozważała różne metody dzielenia uczniów na domy. Zastanawiała się nad czterema posągami wybierającymi "swoich" uczniów w obecności całej szkoły, ciągnięciu słomek, czy wybieraniu kartek z kapelusza.

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
avatar
Prefix użytkownikadozorca  dnia 31.07.2014 12:54
Pragnę tylko podziękować administracji za korekty (dodanie cytatów i zdjęć), dodanie i zmienienie pewnych rzeczy w przedostatnim akapicie, cierpliwe wskazywanie moich błędów i ogólną, okazaną mi szeroko rozumianą pomoc.
@up do szkarlatyna Cytaty (poza fragmentem piosenki tiary u góry i słowami Dumbledore ' a w ostatnim akapicie) to dodatek administracji.
avatar
Prefix użytkownikaszkarlatyna  dnia 31.07.2014 14:07
Dobrze to wyglada, ze podzieliles to sobie na czesci, ale jak dla mnie za duzo w nich wracales do tego samego, rozumiem Twoj zamiar ale koncem koncow ja jako czytelnik czytalam to samo w kilku akapitach. Mam wrazenie, ze robiles to aby wydluzyc artykul, ale moze to nie bylo celowe. Nvm, widze ze wyszukales wszystkie fragmenty, kiedy w ksiazkach bylo wspomniane o tiarze, za co ode mnie PO.
(wybacz, brak polskich znakow)
avatar
Prefix użytkownikaania potter  dnia 01.08.2014 12:49
Brawo panie dozorco!!!!xD
Bardzo fajny artykuł znalazłeś dużo dialogów,dobrze to wszystko wygąda jest ciekawie napisane więc daję W.
avatar
Prefix użytkownikaLiliana2194  dnia 02.08.2014 21:56
Ciekawy artykuł i fajne ciekawostki ;) Coś tak czułam, że Rowling specjalnie omijała ceremonię przydziału. W sumie to ją rozumiem, mi pewnie też nie chciałoby się wymyślać tylu piosenek xp Daję W.
avatar
Prefix użytkownikaShanti Black  dnia 04.08.2014 20:28
Dobry artykuł :)
Moim zdaniem szkoda, że Harry tak mało razy był na ceremonii przydziału, ale z drugiej strony rozumiem autorkę, przecieżwymyślić taka piosenkę to też trzeba czasu...
fajnie, że znalazły się tutaj cytaty i zdjęcia - W :D
avatar
Prefix użytkownikamonciakund  dnia 05.08.2014 10:08
Ten artykuł bardzo przypadł mi do gustu. Widać, że długo nad nim pracowałeś. Nie znalazłam żadnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych, więc kolejny plus.
A co do treści artykułu, to najciekawsze są ciekawostki. Nie rozumiem tylko, dlaczego J.K. nie lubiła wymyślać pieśni Tiary. Przecież to takie przyjemne wierszyki...
avatar
Prefix użytkownikaLossiril  dnia 09.08.2014 21:23
Nie chcę być marudna, ale uważam, że te informacje można było bardziej rozwinąć. Nie mogę cię też pochwalić za dodanie cytatów czy zdjęć, gdyż jak wspomniałeś, zrobiła to za ciebie redakcja. Plus za ciekawostki, poprawność ortograficzną oraz poświęcony czas ^ ^
avatar
Prefix użytkownikaUpadly Aniol  dnia 13.08.2014 20:03
Moim zdaniem ta Tiara Przedziału średnio spełniała swą rolę. Moim zdaniem każdy sam powinien iść tam gdzie chce - jak już o Domach jako takich mowa ^ ^ - bo sorry, ale znalazłoby się miejsce w każdym dom, i dla każdego ;p

a tu taki stary kapelusz bredzi od rzeczy ;)
avatar
Syriusz32  dnia 17.12.2014 19:39
Fanie zbudowany artykuł. Chyba najbardziej w tym kapelutku podobały mi się przyśpiewki przed rozpoczęciem :D Zgadzam się z U.A że można by iść gdzie się chce, w końcu Jak się ją poprosiło, to (teoretycznie) dam umieszczałą ;) Tak samo jak Harry prosił ;D

Biorę ozdobę :D (tiarę)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny - Błąd
Nie możesz oceniać artykułu póki go nie skomentujesz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

Wielki Mag
27.05.2026 09:56
Ja miałem 19, i dosłownie za kilka dni minie 10 lat. Szkoda, że ta strona padła, swego czasu dużo dla mnie znaczyła tutejsza społeczność :(

Żywy worek treningowy
26.05.2026 18:27
28,5, zaraz będzie 38 Duże oczy

Harrych świąt!
25.05.2026 23:00
14, teraz 33 Duszek

Harrych świąt!
25.05.2026 18:38
Prawie 15 vs 34 no elo [*]

Do szopy hipogryfy, do szopy wszyscy wraz!
25.05.2026 01:12
Ja miałam 10 jak założyłam a zaraz kończę 21 ;(

Współpraca
Najaktywniejsi

1) Prefix użytkownikaAlette

Avatar

Posiada 59643 punktów.

2) Prefix użytkownikafuerte

Avatar

Posiada 58190 punktów.

3) Prefix użytkownikaKatherine_Pierce

Avatar

Posiada 47342 punktów.

4) Prefix użytkownikaSam Quest

Avatar

Posiada 45365 punktów.

5) Prefix użytkownikaShanti Black

Avatar

Posiada 44242 punktów.

6) Prefix użytkownikaA.

Avatar

Posiada 43682 punktów.

7) Prefix użytkownikamonciakund

Avatar

Posiada 43236 punktów.

8) Prefix użytkownikaania919

Avatar

Posiada 39464 punktów.

9) Prefix użytkownikaulka_black_potter

Avatar

Posiada 36829 punktów.

10) Prefix użytkownikaKlaudia Lind

Avatar

Posiada 34220 punktów.

Losowe zdjęcie
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2026 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Theme by Andrzejster
Copyright © 2006-2015 by Harry-Potter.net.pl
All rights reserved.
Wygenerowano w sekund: 0.17