Hogwart, opis szkoły idealnie pasuje do typowo brytyjskiej szkoły z internatem, jednak znacznie odchodzi od stereotypu ze względu na kierunek nauczania - sztuki magiczne. Autorka opisuje nam zamek, w mojej wyobraźni nieco podobny wielkością do Malborka. Szkoła stanowi wielką całość z budynkiem, uczniami i wykładającymi tam nauczycielami. Tok nauki trwa siedem lat i kończy się czymś na kształt matury, dwa lata przed zakończeniem nauki czyli w piątym roku uczniowie zdają egzaminy kwalifikacyjne. Można przyjąć, że lata od 1-5 to szkoła podstawowa, a 6 i 7 to szkoła średnia. Szkoła jest tworem zbliżonym do przedsiębiorstwa, tzn posiada zarząd w postaci 12 osób oraz prezesa. Zarząd podejmuje kluczowe decyzje odnośnie szkoły, takie jak wybór dyrektora, zawieszenie działalności itp. Wszystkie decyzje personalne podejmuje jednoosobowa dyrektor szkoły. Dyrektorem szkoły zwykle jest osoba bardzo szanowana w świecie czarodziejów i zwykle niezależna od polityki. Szkoła ma około millenijną historię więc nazywanie Dumbledore'a najlepszym dyrektorem w historii jest trochę nie na miejscu. Z całą pewnością jest to człowiek o niewiarygodnej inteligencji oraz nieskończonej wierze w ludzi.
Grono nauczycielskie dzieli się na opiekunów domów i pozostałych nauczycieli. Domy - rywalizujące ze sobą organizacje na terenie szkoły przedstawione są nieco stronniczo. Zadziwiające jest, że skupiający wokół siebie najzdolniejszych uczniów - Ravenclaw podczas przedstawionych wydarzeń jest zawsze w cieniu Slytherin i Gryffindor. Moim zdaniem autorka nieco źle wyważyła relacje miedzy domami.
Ilość uczniów w szkole jest opisywana w liczbie kilkuset - policzmy. Gryffindor (najlepiej opisany dom) Harry, Ron, Neville, Seamus i Dean. Chłopcy - rówieśnicy Harry'ego, zakładamy, że dziewczyn jest tyle samo to daje 10 osób na rok w danym domu, czyli w sumie 40 osób. Siedem klas to daje nam liczbę dwustu osiemdziesięciu uczniów (trochę mało jak na kilkaset). Większość przedmiotów uczniowie mają w grupach 2 domy na przedmiot. Więc w klasie jest ok 20 osób niby dużo.
Większość dorosłych bohaterów paradoksalnie pochodzi, albo ze Slytherinu (źli) albo z Gryffindoru (dobrzy), dziwne co nie? Wyjątkiem jest profesor Horacy;] który byłby wzorcem Ślizgona - ambitny, lawirant jednak na swój sposób dobry i mądry.
Nauczyciele właściwie są tajemnicą samych w sobie kto z jakiego domu pochodzi. Pewność jedynie mamy do Dumbledora ( Gryffindor), Snape'a (Slytherin) i Lupin (Gryffindor) reszta - niewiadoma.
Ale wracając do tematu szkoły. Hogwart zamek o tysiącu tajemnicach. Ma mnóstwo tajemniczych pomieszczeń i zakamarków. Co prawda autorka przedstawiła nam dość dokładny opis tajemnic i tajnych przejść to z pewnością są takie o których nikt (prawdopodobnie nawet autor ) nie wie. Mapa Huncwotów daje pewien obraz tajemnicy, jednak ten obraz jest tylko większym wycinkiem wiedzy, mapa została przecież stworzona przez uczniów, którzy odkryli kilka tajnych przejść, a nie byli przecież wstanie odkryć wszystkiego (nie odnaleźli np pokoju życzeń).
Reasumując: Hogwart - typowa szkoła, o nietypowym profilu nauczania. Zadziwia, daje otuchy i uczniowie są do niej przywiązani.
Zastanawia tylko fakt, że skoro Hogwart jest jedyną (?) szkołą na wyspach, a w całym cyklu mamy opisane tylko trzy szkoły. To daje nam 40 absolwentów co roku z każdej ze szkół , a w sumie to będzie 120 rocznie ze wszystkich szkół. Skąd zatem te tysiące na mistrzostwach świata w Quidditchu?
Ciekawy artykuł,ale nic nowego właściwie w nim nie ma.Niczego nowego się nie dowiedziałem.Jest pare błędów gramatycznych,które mnie troche wnerwiły :upset: Ogólnie rzecz biorąc fajny art.Daję P