Mistrz Eliksirów w Hogwarcie do roku 1981, a potem ponownie od roku 1996; opiekun Slytherinu w latach 1997 - 1998.
Wiek: między 80 a 150 lat
Wygląd: niski wzrost, lśniąca, łysa głowa, wyłupiaste oczy, duży brzuch, ogromne, srebrzyste wąsy (jak u morsa). Gustował w staromodnych ubraniach: kamizelkach ze złotymi guzikami (ubranie dzienne) i w luksusowych, aksamitnych marynarkach (ubranie odświętne). Kiedy był młody, miał grube, błyszczące włosy koloru słomy. Podczas Bitwy o Hogwart toczył pojedynki ze Śmierciożercami w swojej szmaragdowo-zielonej, jedwabnej piżamie.
Hogwart: rozpoczął pracę jako nauczyciel w tym samym czasie, co Albus Dumbledore; przeszedł na emeryturę na początku roku szkolnego w '81.
Dumbledore wraz z Harrym, latem 1996 roku, zdołali go namówić, aby powrócił do szkoły i ponownie objął stanowisko nauczyciela eliksirów.
Twórca Klubu Ślimaka, do którego należeli faworyzowani przez niego uczniowie.
Dom: opiekun Slytherinu
Zagadnienie: eliksiry
Inne umiejętności: najprawdopodobniej uzdolniony również w dziedzinie transmutacji (był w stanie przemienić się w fotel). Slughorn miał duszę kolekcjonera; intuicyjnie wybierał spośród uczniów Hogwartu tych osobników, którzy mieli szansę odbić wielkie piętno w świecie czarodziejów w przyszłości. 'Wybrańców' profesor zachęcał do uczestniczenia w spotkaniach w stworzonym przez siebie Klubie Ślimaka. Spotkania Klubu sprzyjały mu w poznawaniu sławnych, odnoszących sukcesy i zamożnych ludzi.
Umiejscowienie gabinetu: pod skrzydłem szpitalnym.
Położenie domu: nieznane. Harry i Dumbledore spotkali go w 'wynajętym' mugolskim domu w małym miasteczku o nazwie Budleigh Bubberton.
Zainteresowania: cieszenie się różnymi 'udogodnieniami': wytrawnymi potrawami, kandyzowanymi ananasami, czekoladkami i dobrym winem.
Felix Felicis: Slughorn dwa razy w całym swoim życiu spożył ten cudowny eliksir: kiedy miał 24, a później 57 lat. Najwyraźniej posiadał bardzo miłe wspomnienia z tamtych dni.
Na początku szóstego roku nauki Harry'ego w Hogwarcie, wraz z Dumbledorem starali się namówić Horacego Slughorna, aby profesor zrezygnował z emerytury i wrócił do Hogwartu w roli nauczyciela eliksirów.
Odkąd Voldemort odzyskał swoją dawną moc, Slughorn żył w strachu. Obawiał się konfrontacji ze Śmierciożercami. Spodziewał się, że odnajdą go i zmuszą, żeby wstąpił w ich szeregi. Przez ponad rok nieustannie przenosił się z miejsca na miejsce, zamieszkując w domach mugoli, którzy opuścili swoje posiadłości, pozostawiając je bez żadnej opieki.
Profesor Slughorn miał czarujące maniery i był bardzo miły. Uwielbiał matkę Harry'ego, Lily Evans. Harry jednak odbierał niektóre zachowania Horacego jako lizusostwo, był ostrożny w kontaktach ze Slughornem, dość często jawnie się ich wystrzegając. Przez cały rok szkolny zachowywał dystans, co niewątpliwie frustrowało Mistrza Eliksirów. Jednak kto mógł winić Harry'ego w sytuacji, kiedy chłopak spotkał w swoim życiu tak wielu ludzi, próbujących wykorzystać jego sławę do swoich własnych celów?
Jako 'stary przyjaciel i dobry kolega' Dumbledore'a, Slughorn był jednym z pierwszych Ślizgonów, jakich spotkał Harry, którzy nie mieli żadnych uprzedzeń w stosunku do czarownic i czarodziejów półkrwi lub urodzonych w mugolskich rodzinach. Wprawdzie Lily Evans była jedną z jego ulubionych uczennic.
Miły profesor posiadał pewien dobrze skrywany, hańbiący sekret - to właśnie on opowiedział Tomowi Riddle'owi o jednej z dziedzin najczarniejszej magii: horkruksach. Tom otworzył Komnatę Tajemnic i był odpowiedzialny za śmierć przynajmniej 4. uczniów.
Uważam, że profesor Slughorn był naprawdę poczciwym i dobrym człowiekiem i nie należy go zbyt pochopnie oceniać po niektórych zachowaniach. Każdy człowiek popełnia w życiu błędy, jednak sztuką jest później je naprawić. Horacy na pewno się zrekompensował, wyjawiając w szóstej części pewne bardzo istotne wspomnienie, którego dotychczasowy brak znacznie utrudniał młodemu Potterowi i Dumbledore'owi zrealizowanie zadania pt. 'pozbycie się Lorda Voldemorta raz na zawsze'.
Źródła:
- tylko i wyłącznie The Harry Potter Lexicon (wersja angielska)
Bieldnia 11/02/2010 22:16 Wszystkie informacje są, stylistycznie ok, ale nie powiem żeby mnie ten artykuł porwał. W pewnych momentach się wyłączałam, może to na skutek tego, że jest jak na mój gust "porozrywany" Brakuje mu płynności, ja wolę opisy w stylu opowieści
Ale przecież nie mogę zaniżać oceny ze względu na moje zachcianki, bo o gustach się nie dyskutuje Tak więc PO
Rozjechanydnia 12/02/2010 12:23 Tak. ym. Dziwnie napisane. Zgadzam się z Biel, że artykuł nie porywa. Ten początek taki trochę encyklopedyczny (nie, nie oskarżam o kopiowanie z wikipedi x.X). No ale wiadomo, że trudniej ułożyć zdanie z takimi informacjami. Dam PO, bo o ile się nie mylę, zawiera wszystkie informacje.
Hogsmeddnia 12/02/2010 12:42 Według mnie artykuł bardzo fajny, zauważyłem jedno niedopatrzenie:
Miły profesor posiadał pewien dobrze skrywany, hańbiący sekret - to właśnie on opowiedział Tomowi Riddle'owi o jednej z dziedzin najczarniejszej magii: horkruksachc
Tom wiedział już o horkruksach... pytał tylko czy można zrobić ich więcej niż 1.
Ten początek taki trochę encyklopedyczny (nie, nie oskarżam o kopiowanie z wikipedi x.X).
To było tylko wprowadzenie... A na Wikipedię nie wchodziłam od jakiegoś tygodnia, więc tym bardziej nie bazowałam na niej, pisząc powyższy artykuł.
I cóż, wybaczcie mi, że nie umiem pisać epopei. ; )
Hogsmed, dlatego nie napisałam, że Slughorn był osobą, od której Tom Riddle po raz pierwszy dowiedział się o horkruksach, tylko, że w ogóle mu coś o nich powiedział. Zwróć uwagę na to, że w tekście nigdzie na ma o tym mowy.
gabi11111dnia 12/02/2010 15:34 Fajnie i ciekawie
Daję PO
Krótko i bezsensownie.
Daję warna.
Sh. : )
agata95dnia 12/02/2010 19:14 Podoba mi się to, że dodałaś własne przemyślenia na koniec ;-) To dużo wnosi do artu ;-) Tylko trochę tak nieskładnie ;/
Ale i tak daję P^^ ;-)
Hogsmeddnia 12/02/2010 19:30 LadyofLak, jeśli tak to ja musiałem to źle zrozumieć, szczerze przepraszam. Aha i jeszcze coś:
Na początku szóstego roku nauki Harry'ego w Hogwarcie, wraz z Dumbledorem starali się namówić Horacego Slughorna, aby profesor zrezygnował z emerytury i wrócił do Hogwartu w roli nauczyciela eliksirów.
Mogłaś coś dodać co do o tym jak go przekonali. Ala to może ja czepiam się szczegółów?
losiek13dnia 13/02/2010 11:29 Tak Hogsmed czepiasz się szczegółów. Mi artykuł się podobał. Wszystko jest uporządkowane. Są dwie części, a mi taki sposób pisania się podoba ;p Nie rzuciły mi się w oczy żadne literówki, czy błędy. Bardzo ciekawie napisany. Jak najbardziej należy Ci się W!
Hermiona_fanka4dnia 13/02/2010 11:47 Smtnie się przyznam, że ja nie wiedziałam kilku rzeczy np. o tych guzikach złotych... ;/
Ale ogólnie artykuł jest fajny i można dowiedzieć się coś 'więcej'
Artykuł dobry. Czyta się lekko. Początek (najważniejsze informacje) bardzo mi się podoba. Nie wiedziałem, że zaczął pracę w tym samym roku, co Dumbledore.
Małe zastrzeżenie. Tytuł "Mistrza Eliksirów" zostawiłbym na wyłączność Snape'owi, ale to tylko moje odczucie.
Szkoda, że nie ma zdjęcia :/
Inne umiejętności: najprawdopodobniej uzdolniony również w dziedzinie transmutacji (był w stanie przemienić się w fotel).
On się nie zmieniał w fotel, tylko go UDAWAŁ, a to spora różnica.
Dumbledore wraz z Harrym, latem 1996 roku, zdołali go namówić, aby powrócił do szkoły i ponownie objął stanowisko nauczyciela eliksirów.
Na początku szóstego roku nauki Harry'ego w Hogwarcie, wraz z Dumbledorem starali się namówić Horacego Slughorna, aby profesor zrezygnował z emerytury i wrócił do Hogwartu w roli nauczyciela eliksirów.
Po co dwa razy powtarzasz to samo, tylko że inaczej ujęte?
Ogólnie fajne.
daniel190495dnia 28/05/2010 16:21 Ogólnie fajny artykuł natomiast można było napisać dużo więcej...
Valdnia 21/11/2010 20:54 No, poczciwy pan Horacy jest dla mnie alegorią takiego... hmm... starszego, miłego pana, z którym niezwarto zadzierać. Dam P, bo nie byłem wniebowzięty, ale podobało mi się*
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze. -
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Porady prawne, Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu, Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Książe Półkrwi
Emma Watson - Hermiona Granger, Rupert Grint - Ron Weasley, Gary Oldman - Syriusz Black, Alan Rickman - Snape, Daniel Radcliffe - Harry Potter